Dęte-nadęte-wydęte-przedęte! Premierowy koncert interaktywny

Koncert prezentuje różnorodność ekspresyjną i artykulacyjną instrumentów dętych. Uczy nie tylko rozpoznawania charakterystycznego dla nich brzmienia, ale również różnych, czasem bardzo odległych od tradycyjnych sposobów wydobywania z nich dźwięków. Walorem edukacyjnym staje się tu przede wszystkim świadome odbieranie zjawisk dźwiękowych przez dzieci i kojarzenie tych zjawisk z parą instrument-artykulacja. Poznajemy niezwykłe możliwości dźwiękowe poszczególnych instrumentów, bawimy się w wymyślne eksperymenty sonorystyczne, a łącząc te przedziwne dźwięki doświadczamy ich formotwórczych zastosowań tworząc interaktyną kompozycję.

Dęte-nadęte-wydęte-przedęte!

Interaktywny koncert na zespół instrumentów dętych i publiczność dziecięcą.

Koncert przeznaczony jest głównie dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Scena Wspólna, 15 września godz. 12.00, PREMIERA oraz 16 września godz. 11.00

Wykonawcy:

Kompozytor: Jarek Kordaczuk

Sebastian Łukaszewski - flet

Tomasz Goliński - klarnet

Krzysztof Stencel - waltornia

Maciej Łakomy - puzon

Izabela Kościesza - animacja

Jarek Kordaczuk - prowadzenie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Od zamówienia w 2003 roku utworu Lokomotywa (do wiersza Juliana Tuwima) zaczęła się jego stała współpraca z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Zaowocowała ona pokaźną liczbą kompozycji wprowadzających dzieci w świat muzyki współczesnej. Za utwór Titelitury do baśni Braci Grimm kompozytor otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im R.Murraya Schafera. Projekt performatywny oparty na sensorach pt. "Którędy do dźwięku" stworzony na zamówienie Centrum miał już kilkadziesiąt realizacji na terenie całego kraju i zagranicą, wystawiony również w formie interaktywnej instalacji w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu. Na uwagę zasługują także dwa projekty realizowane na zamówienie Filharmonii Gorzowskiej: "Księga bałaganu" (dzieci) oraz "Księga emocji" (młodzież). Kordaczuk jest autorem unikatowego w skali światowej "Koncertu fortepianowego dla dzieci" oraz opery "Gwiezdnik" poruszającej trudny dla dzieci temat odchodzenia bliskich. Kompozytor współpracuje również z wydawnictwami pedagogicznymi (stała współpraca z wydawnictwem Nowa Era).Jarek Kordaczuk- urodził się w 18 sierpnia 1967 roku w Biskupcu. Studia kompozytorskie odbył na Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (w klasie Andrzeja Koszewskiego). Jego zainteresowania twórcze rozciągają się od piosenki poetyckiej i muzyki dla dzieci po utwory eksperymentalne - przechodząc przez najrozmaitsze odcienie muzyki instrumentalnej i wokalnej, kameralnej i symfonicznej, akustycznej i elektroakusycznej, klasycznej i improwizowanej... Śledząc kolejne projekty muzyczne kompozytora nie sposób wyodrębnić główną sferę jego muzycznych zainteresowań, tak jak nie można uznać żadnej z nich za poboczną. W swoim języku muzycznym Kordaczuk zdaje się z taką samą swobodą sięgać po tradycyjne czy wręcz popularne formuły harmoniczno-rytmiczne jak po wyszukane i oryginalne formy syntezy czy przetwarzania dźwięku – nierzadko wykonując oba zabiegi jednocześnie. Jako wykonawca muzyki elektroakustycznej charakteryzuje się dbałością o to, by realizować swoją partię na urządzeniach, w których czytelne jest przeniesienie gestu na dźwięk. Stąd też zrodziła się koncepcja stworzenia hyperekspresyjnego instrumentu o nazwie "monoctone", który obecny jest w wielu jego utworach.

Wszystkie wydarzenia odbywają się na Scenie Wspólnej (Brandstaettera 1/Za Cytadelą).

Każdy widz musi mieć bilet, bez względu na wiek (dziecko, rodzic, opiekun).

Bilety do kupienia na Bilety24

System Bilety24 pobiera dodatkową opłatę. Fakturę za bilety zakupione online można uzyskać po zaznaczeniu odpowiedniej opcji podczas zakupu. CSD nie może wystawić faktury za transakcje zawarte z systemem biletowym.

Bilety do kupienia również w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44).

Informacji udziela Marta Maksimowicz, tel. 884 936 747, email: rezerwacje@csdpoznan.pl

Możliwość zakupienie biletów przed spektaklem tylko w miarę dostępności miejsc. Płatność kartą lub gotówką.

Szanowni Widzowie!

Informujemy, że osoby spóźnione nie będą wpuszczane na widownię a także nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Bardzo prosimy o punktualność.