To już! Startuje 29. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza kolejny Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. To już dwudziesta dziewiąta edycja Konkursu, którego historia sięga 1986 roku.

Konkurs ma charakter otwarty, skierowany jest do wszystkich zainteresowanych dramaturgią dla młodych, zarówno do zawodowców i uznanych dramatopisarzy, jak i debiutantów. Głównym celem Konkursu jest pozyskanie nowych, wartościowych tekstów przeznaczonych dla scen lalkowych i dramatycznych oraz promowanie współczesnej, ważnej zarówno treściowo jak i artystycznie, dramaturgii. Wybrane utwory, głównie nagrodzone i wyróżnione, zostaną opublikowane w 44. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Tegoroczny Konkurs poszerzony będzie także o nagrodę specjalną:

W związku tematyką 22. Biennale Sztuki dla Dziecka jury przyzna także nagrodę specjalną dla tekstu, który w sposób nowatorski wprowadzi w treść i strukturę dramatu interakcję z widownią, mającą na celu uruchomienie wyobraźni i kreatywności odbiorców.

W repertuarze polskich teatrów zawodowych i amatorskich od 30 lat znajdujemy setki spektakli powstałych w oparciu o konkursowe prace. Niektóre miały po kilkanaście premier, po niektóre sięgają zespoły poza granicami kraju. Wśród nich są teksty Liliany Bardijewskiej, Krystyny Chołoniewskiej, Joanny Kulmowej, Izabeli Degórskiej, Marty Guśniowskiej, Moniki Milewskiej, Maliny Prześlugi, Marii Wojtyszko, Roberta Jarosza, Piotra Rowickiego, Michała Walczaka i wielu, wielu innych.

Laureaci konkursu oraz wybrani jego uczestnicy zapraszani są od 1994 roku na warsztaty dramatopisarskie w Obrzycku (wcześniej w Zaniemyślu), na pierwsze publiczne prezentacje ich sztuk w ramach tzw. Sceny Czytanej oraz w czasie festiwali teatrów dla dzieci i młodzieży. Wyróżniające się utwory są publikowane w Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży, opisywane w internetowym katalogu, a ich przekłady trafiły do kilku zagranicznych antologii.  Wśród czytających i oceniających dramaty znaleźli się między innymi: Ernest Bryll, Jerzy Koenig, Tadeusz Pajdała, Maciej Prus, Jan Skotnicki, Maciej Wojtyszko, Paweł Aigner, Piotr Cieplak.

Termin nadsyłania prac: 9 kwietnia 2018

Termin ogłoszenia wyników: 14 maja 2018

Regulamin konkursu do pobrania TUTAJ