Ogłaszamy program tegorocznego OKA KALEJDOSKOPU!

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w seansach filmowych i warsztatach.

Podczas seansów zaprezentujemy filmy animowane zrealizowane przez dzieci z całego kraju. Niektóre z nich powstały w pracowniach, szkołach, na warsztatach, inne stworzone są samodzielnie przez młodych twórców bez pomocy dorosłych. To wspaniały świat, pełen zadziwiających historii, przygód, niespodziewanych zwrotów akcji. A wszystko to opowiedziane w autentyczny sposób za pomocą całej palety różnych technik tworzenia filmów animowanych: lalkowej, rysunkowej, wycinakowej, piksilacji. Po porcji kinowych wrażeń zapraszamy na spotkania i warsztaty z artystami i wykładowcami z Poznania, Szczecina i Torunia. Będzie również można zwiedzić Telewizyjne Studio Filmów Animowanych. Zajęcia po seansach umożliwią dzieciom nie tylko spotkanie ze znakomitymi twórcami, ale również podjęcie wielu twórczych zdań takich, jak: zaprojektowanie i wykonanie scenografii, animowanie owoców i warzyw, filmowo-malarskie odzwierciedlenie tańca, wykreowanie z plasteliny krainy marzeń.

PROGRAM:

PONIEDZIAŁEK, 1 kwietnia 2019

godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

WTOREK, 2 kwietnia 2019

godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

PIĄTEK, 5 kwietnia 2019

godz. 12.00 – seans filmowy: pokaz filmów laureatów (60 min.) oraz warsztaty (90 min.) UWAGA! – w piątek odbywają się tylko trzy warsztaty: „Kino od kuchni”, „Tańce łamańce”, „Studio Pełne Bajek”.

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

Bilety: 5 zł dla ucznia, 2,50 dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i Karty Seniora, 1zł dla opiekuna.

Bilety można nabyć pół godziny przed seansami w kasie Centrum Kultury ZAMEK.

Prosimy o zgłoszenie rezerwacji miejsc na adres: rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 61-646-44-73; 505-962-026wraz z informacją o wybranym terminie seansu i warsztacie, wieku i liczbie uczestników oraz kontaktem mailowym i telefonicznym do opiekuna.

PROGRAM WARSZTATÓW

„Droga do...” – warsztaty animacji w technice plastelinowej

Monika Kuczyniecka – artystka animatorka

„Droga do...” to temat wielowymiarowy. Może dotyczyć wyprawy w konkretne miejsce lub bardziej metaforycznie – pragnień i marzeń, które dzieci skrywają w sobie. Ulepione z plasteliny symbole, obiekty, postaci pomogą wyrazić ich emocje, myśli lub życzenia. Na warsztacie dzieci będą pracowały na dwóch stanowiskach scenograficznych. Jedno z nich to zarys „wstęgi drogi”, a zadaniem do wykonania będzie zaprojektowanie otoczenia i pojazdów, które będą się przemieszczały do określonego celu. Na drugim stanowisku powstanie kraina, do której dotrą zaprojektowane pojazdy. W tak przygotowanych scenografiach dzieci zanimują wykonane przez siebie obiekty. Pamiątką twórczych działań będzie krótka animacja w technice plastelinowej. Zajęcia poprowadzi Monika Kuczyniecka, która zajmuję się realizacją filmów animowanych i teledysków oraz prowadzi autorskie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży.

„Filmowe przestrzenie kosmiczne” – warsztaty plastyczne

Piotr Florianowicz – doktor sztuk plastycznych, grafik, animator kultury, asystent w Zakładzie Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uczestnicy warsztatów zainspirowani kosmosem oraz wybranymi planetami wykonają przestrzenne makiety ukazujące wyimaginowane wnętrza kosmicznych domów oraz ich mieszkańców. Do stworzenia trójwymiarowych form zostaną użyte różne nietypowe materiały plastyczne, między innymi transparentne kolorowe folie i filtry przepuszczające światło. W efekcie końcowym barwne makiety zostaną odpowiednio oświetlone lampkami, a następnie sfotografowane przez uczniów. W formie zdjęć zostaną zapisane efekty świetlne nakładających się na siebie barw i smug światła. Makiety będą mogły posłużyć do stworzenia animacji poklatkowej. Dr Piotr Florianowicz zajmuje się grafiką i projektowaniem autorskich plakatów, które prezentowane były na wielu wystawach ogólnopolskich oraz zagranicznych. Jest również autorem i organizatorem licznych projektów twórczych. Obecnie pracuje jako asystent w Zakładzie Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Kino od kuchni” – warsztaty animacji w technice piksilacji

Paweł Prewencki – artysta animator, asystent w I Pracowni Animacji Katedry Animacji Wydziału Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Warzywa i owoce mają bardzo ciekawe kształty oraz występują w bardzo wielu kolorach. Różnorodność barw jest tak duża, że można nimi zastąpić farby i układając je obok siebie, stworzyć obraz. A skoro film składa się z pojedynczych obrazów, czemu więc nie zrobić za pomocą warzyw i owoców filmu animowanego? Uczestnicy warsztatów poznają „od kuchni” technikę animacji poklatkowej – piksilację, w której wykorzystuje się gotowe obiekty oraz aktorów. Na zajęciach powstanie bardzo smaczny i zdrowy owocowo-warzywny film animowany. Warsztaty poprowadzi Paweł Prewencki, reżyser i animator, autor między innymi takich filmów, jak: „Bird's song”, „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy?” oraz „Plaża” nagradzanych na wielu festiwalach filmowych i zagranicznych. Paweł Prewencki jest również asystentem w I Pracowni Filmu Animowanego w Katedrze Animacji na Wydziale Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

„Tańce łamańce” – warsztaty z animacji malowanej na szkle

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski – duet twórców filmowych i artystów wizualnych

Uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy i twórczego spotkania na potańcówce na deskach. W technice animacji malowanej na szkle tworzyć będą tańczące pary, wycinające hołupce postaci, wirujące dziewczyny, podskakujących chłopców. Z połączenia prac wszystkich uczestników powstanie krótka animacja ukazująca zabawę taneczną. Czy to polka, oberdasek, disco czy też cokolwiek innego, wszystkie style będą dozwolone. Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są duetem twórców filmowych i artystów wizualnych. Ich prace były pokazywane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i pokazach sztuki, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

„Studio Pełne Bajek” – zwiedzanie Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych

Ewa Sobolewska – prezes zarządu Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych

Zwiedzanie Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych wspólnie z Panią Prezes Ewą Sobolewską to niesamowita przygoda. Można z bliska zobaczyć jak powstają najpiękniejsze polskie bajki dla dzieci, poznać animatorów, którzy klatka po klatce wyczarowują i ożywiają animowane obrazy. W Studio znajdują się też pamiątki związane z wyprodukowanymi w nim filmami – zrealizowano ich tam 300! Były to przede wszystkim produkcje dla dzieci i młodzieży prezentowane na festiwalach na całym świecie i nagradzane wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej znane cykle Studia to: Miniatury Filmowe do muzyki klasycznej, Baśnie i bajki polskie, 14 bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. W czasie zwiedzania Pani Ewa Sobolewska zaprasza również dzieci do wspólnego animowania w technice kolorowych soli, a na zakończenie na krótki pokaz filmowy.

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Partnerzy lokalni: Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Centrum Kultury ZAMEK, Kino Pałacowe

Partnerzy ogólnopolscy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w Warszawie, Fundacja Polskie Centrum Edukacji i Kultury LOKOMOTYWA w Amsterdamie, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kostrzynie – Klub Filmowy, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Wolna Szkoła Waldorfska” w Krakowie, Pracownia Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Głuchołazach, Stowarzyszenie Jarocin XXI – Kino Echo im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie, Stowarzyszenie Kopalnia Aktywności w Bytomiu, Stowarzyszenie OFFicyna w Szczecinie, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej we Wrzosowie, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Czerlejnie – Pracownia Animacji, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

Fundacja Polskie Centrum Edukacji i Kultury LOKOMOTYWA w Amsterdamie i Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Wolna Szkoła Waldorfska” w Krakowie to nowi partnerzy OKA KALEJDOSKOPU. Serdecznie witamy!

Patronat: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Patronat medialny: IKS, kultura.poznan.pl