Ogłaszamy program warsztatów ANIMATOR JUTRA!

Już w poniedziałek 18 czerwca od godziny 9.00 ruszają zapisy na warsztaty dla dzieci ANIMATOR JUTRA.

6 lipca zaczyna się 11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. A kto kocha animację najbardziej i chwyta ją w lot? Wiadomo - dzieci! To one najlepiej sprawdzają się w roli widzów, a do tego wcale nie ustępują dorosłym pola, jeśli idzie o tworzenie. Dlatego na program Animatora dla dzieci złożą się i seanse filmowe, i warsztaty zakończone pokazem.

Szczegółowy program seansów filmowych zamieścimy niebawem!

Tymczasem poczytajcie o warsztatach Animator Jutra, które potrwają przez cztery dni: od 9 do 12 lipca (w dwóch cyklach, w godzinach 10.00 - 12.00 i 13.00 - 15.00 - każda z godzin to inna grupa warsztatowa) w salach CK Zamek (102, 103, 104, 117 i Sala Kominkowa). Na finał – 14 lipca o godz. 16.00 – zapraszamy do Sali Wielkiej Zamku na seans złożony z warsztatowych filmów.

Uwaga! Udział w warsztatach możliwy jest WYŁĄCZNIE PO PRZESŁANIU MAILOWEGO ZGŁOSZENIA,  które zawiera:
- imię i nazwisko dziecka
- wiek dziecka
- imię i nazwisko opiekuna
- adres mailowy oraz numer telefonu opiekuna
- tytuł i godzinę wybranego warsztatu
- zgodę na przekazanie imienia i nazwiska dziecka do kasy Centrum Kultury ZAMEK celem kupienia biletów na podstawie listy zgłoszeń.

Zapisy ruszają 18 czerwca w godz. 9.00 - 14.00. Wcześniejsze zgłoszenia nie będą uwzględniane.

Dzieci uczestniczą w jednym wybranym warsztacie przez cztery dni. Ze względu na duże zainteresowanie, jedno dziecko może uczestniczyć w jednym cyklu warsztatów.

Informacje (tel.) i rezerwacje (mail): Lucyna Perz, tel. 535 353 106, mail: rezerwacje@csdpoznan.pl

Po otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji należy wykupić bilet w cenie 5 zł (za cały cykl warsztatowy). Bilety będą dostępne w kasie CK Zamek od 29 czerwca. Uwaga! Nie ma możliwości zakupu biletów online na warsztaty.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7 - 12 lat.
 
WARSZTATY ANIMATOR JUTRA

METAMORFOZY POTWORÓW

warsztat animacji plastelinowej

Timothy David Allen (Anglia)

Pazury czy macki? Skrzydła czy zęby? Jedna noga czy może raczej 5 nóg? Te artystyczne decyzje będą należały do uczestników warsztatów! Będą mogli stworzyć swoje własne plastelinowe potwory, a następnie ożywić je za pomocą swojej najbardziej nieokiełznanej wyobraźni. Te stworzenia będą mogły zmieniać niespodziewanie kształty, na przykład powiększać się, wydłużać, spłaszczać, multiplikować. Dzięki technice animacji plastelinowej możliwe będzie wykreowanie zaskakujących zdarzeń, w których będą uczestniczyły sympatyczne plastelinowe potwory stworzone przez dzieci. Autorzy postaci nagrają również dźwięki i dialogi tak, aby pod opieką artysty prowadzącego warsztaty, stworzyć wspólnymi siłami całkiem straszny film!

Timothy David Allen jest animatorem już od 18 lat. Ostatnio pracował jako główny animator przy realizacji najnowszego filmu Wesa Andersona „Wyspa psów”, a wcześniej przy wielu tak znakomitych produkcjach jak „Fantastyczny Pan Lis”, „Gnijąca Panna Młoda” i „Frankenweenie” Tima Burtona i nominowanej do Oskara „Nazywam się Cukinia”. Związany jest też z dwoma filmami, które zrealizowane zostały w Polsce: zdobywcą Oskara „Piotrusiem i wilkiem” oraz „Magicznym fortepianem” - w procesie produkcji tego filmu kierował zespołem animatorów. Przez wiele lat pracował również dla słynnego Aardman Animations animując postacie w popularnych serialach tego studia takich jak: „Strażak Sam”, „Listonosz Pat”, „Baranek Shaun”, „Zwierzo-zwierzenia”. Był również twórcą telewizyjnych materiałów promocyjnych dla „The Club Penguin” Disneya. Ma również bogate doświadczenie w przekazywaniu wiedzy o różnych technikach animacji uczestnikom rozmaitych warsztatów i szkoleń w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.

SMOK

warsztat w technice animacji rysunkowej

Alexey Alexeev (Rosja)

W lesie mieszka smok, który bardzo nieładnie się zachowuje. Dzieci nie mogą spać, ponieważ cały czas hałasuje. Jak można go uciszyć? Dzieci wpadają na genialny pomysł… Tak rozpoczyna się historia o niemądrym smoku, który zakłóca spokój lasu i nie pozwala dzieciom na spokojny sen w dzień i w nocy. Podczas warsztatu zadaniem uczestników będzie znalezienie pomysłów na to, jak można go uspokoić. Powstanie kilka zabawnych historyjek, które zostaną połączone w jednym filmie. Dzieci będą mogły również nagrywać różne odgłosy, dźwięki, piosenki lub fragmenty tekstów. Finałem warsztatu będzie stworzenie wspólnymi siłami śmiesznej baśni z zaskakującym zakończeniem.

Alexey Alexeev to reżyser, animator, scenarzysta, kompozytor. Urodził się w Moskwie w 1965 roku. Studiował tam animację oraz pracował w Moscow Studio Pilot. W kolejnych latach pracował w Varga Studio i Studio Baestarts w Budapeszcie, reżyserując wiele animowanych seriali telewizyjnych takich jak na przykład: „Mr. Bean”, „Kipper the Dog”, „Baby Blues” i wiele innych. Jego filmy zostały nagrodzone ponad 70 nagrodami na festiwalach na całym świecie – między innymi w Anecy (w latach: 2008, 2009, 2013), Hiroszimie, Zagrzebiu, Seulu, Nowym Yorku, Chicago. Alexey Alexeev był również członkiem komisji selekcyjnych i jury na ponad 25 międzynarodowych festiwalach (między innymi w Hiroszimie, Utrechtcie, Stuttgartcie, Annecy i Poznaniu).

WAKACJE ROBOTÓW

warsztat w technice animacji rysunkowej

Jakub Wroński

Co robą roboty, gdy mają wakacje? Co rysuje się na buzi robota, który zajada pysznego, pistacjowego loda? Jak do promieni słonecznych dostraja się robot opalający się na plaży?. Uczestnicy warsztatów, używając tłustych pasteli, będą projektowali, wymyślali i animowali postacie i sytuacje, które mogą wydarzyć się w fantastycznym świecie. Ich zadaniem będzie maksymalne skupienie uwagi na stworzeniu ciekawych charakterów bohaterów warsztatowego filmu. Będą również mogli uczestniczyć w procesie udźwiękowienia filmu.

Jakub Wroński jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie. W 2010 roku ukończył studia na Wydziale Animacji i Efektów Specjalnych Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dwukrotny laureat stypendium Ministra Kultury w programie Młoda Polska. Autor animowanej czołówki oraz reżyser pełnometrażowego filmu dla dzieci „Magiczna zima Muminków”, twórca wizualizacji do muzyki, jednego teledysku oraz czterech autorskich filmów animowanych. Jego film „Tajemnica Góry Malakka” odniósł sukces na wielu festiwalach filmowych. Współpracował przy postprodukcji nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i Wilka”. Realizował również projekty dla Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

TAŃCZĄCE PAPIERY

warsztat w technice animacji wycinakowej

Aline Quertain (Belgia)

Wyzwólmy swoją wyobraźnię za pomocą muzyki! Warsztat rozpocznie się od słuchania utworu muzycznego, a zadaniem uczestników będzie wyobrażenie sobie, o czym on opowiada. Z wyobrażonego obrazu każde dziecko wybierze jeden element – może to być jakiś abstrakcyjny kształt, postać, przedmiot, cokolwiek. Za pomocą techniki animacji wycinankowej wszystkie te obiekty nabiorą życia. Będzie można stworzyć własny mikroświat i skomponować go z pomysłami innych osób uczestniczących w zajęciach. Wykreowane kształty, postacie, obiekty będą mogły wejść we wzajemne interakcje. W ten sposób powstanie papierowy taniec ilustrujący muzykę, która była inspiracją zajęć.

Aline Quertain urodziła się w Brukseli w 1989 roku. Studiowała animację w l’École Nationale Supérieure des Arts Visuels de La Cambre. Studia ukończyła w 2012 roku, a w latach 2014-2015, wspólnie z Sylwią Szkiladz, wyreżyserowała film „Bardzo mały lis” podczas rezydencji artystycznej w renomowanym Folimage Studio we Francji. Ten film zdobył wiele nagród i był pokazywany na ponad 70 festiwalach na całym świecie. Aline Quertain jest również autorką projektów postaci do filmu „Pan z kieszeni” gruzińskiej artystki Anny Chubinidze. Pracowała także jako animatorka przy takich filmach jak: „Petit Poilu” i „Abraca” w Dreamwall Studio oraz „Pandas dans la brume” w Squarefish Studio. Równocześnie pracuje nad swoimi własnymi projektami artystycznymi – pisze scenariusze i tworzy projekty postaci. Mieszka i pracuje w Belgii.

PRZEMIANY

warsztat w technice animacji przestrzennej (lalkowej)

Daria Wiktoria Kopiec

Warsztat będzie polegał na realizacji krótkiego filmu animowanego w oparciu o napisany wcześniej przez uczestników warsztatu scenariusz i rozrysowany storyboard. Słowo-klucz warsztatów to szeroko rozumiana ekologia. Film będzie realizowany w technice animacji przestrzennej, za pomocą animacji stop-motion, z użyciem przedmiotów takich jak: piasek, rzeźba, papier, plastelina. Uczestnicy warsztatów będą mogli dowiedzieć się, jak budować dramaturgię wewnątrz jednego ujęcia. To doświadczenie ma na celu pogłębić ich wiedzę o tajniki animacji w kreowaniu ruchu w filmie animowanym oraz zwrócić uwagę na to, że przedmiot, taki jak piasek czy papier, może zamienić się w pełnowartościowego bohatera filmu. Animacja jest krzywym zwierciadłem rzeczywistości, dlatego głównym jej motorem działania jest szeroko rozumiana „przemiana”. Świat animacji to niekończąca się opowieść o zmianach, przetworzeniach, przekształceniach, zdeformowaniu.

Daria Wiktoria Kopiec

reżyser filmowy i teatralny. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2009). Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukselii (2006/2007). Obecnie studentka IV roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2010), Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni (2006), stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi (2013), stypendium twórczego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), stypendium Młoda Polska (2018). Uczestniczka programu Berlinale Talents (2017). Laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich nagród za filmy animowane oraz spektakle teatralne. Od roku 2013 do dnia dzisiejszego współpracuje z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” reżyserując między innymi filmy z Filmowej Kolekcji Bajek Pogranicza: „Opowieści Pogranicza”, „Opowieści Krasnogrudzkie”, „Misteria dzieciństwa”, „Pamiątki”, „Gucio Zaczarowany”. Wyreżyserowany przez nią spektakl pod tytułem ”Córki Leara” zdobył 7 nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych, a spektakl telewizji „Sprawa Rity G.” zdobył Grand Prix na festiwali Teatroteka Fest 2018. Aktualnie pracuje nad nowym filmem animowanym w ramach projektu Młoda Animacja produkowanego przez Studio Munka.

Wydarzenia Animatora dla dzieci (seanse i warsztaty) organizowane są przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i odbywają się w CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82).