Zdjęcia do dwóch następnych filmów 24.Wielkiej Przygody z Filmem zrealizowane

W trakcie warsztatów powstały dwa filmy krótkometrażowe, które premierowo będzie można zobaczyć podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.
 
W pierwszy weekend czerwca uczniowie Liceum Plastycznego w Poznaniu realizowali zdjęcia do swojego autorskiego, krótkometrażowego filmu fabularnego. Na planie filmowym opiekę artystyczną nad młodymi filmowcami sprawowali: reżyser Mikołaj Haremski oraz operator kamery Janusz Piwowarski. Opiekę pedagogiczną nad uczestnikami warsztatów pełniła Anna Jabłońska, nauczycielka fotografii i filmu w poznańskim liceum. 
 
Film pokazuje starszego wiekiem  malarza, który po latach konsumpcyjnego, pełnego komercji i nałogów życia staje ponownie przed sztalugą. Czy sztuka może umożliwić mu powrót do twórczej i bardziej wartościowej egzystencji? W rolę malarza wcielił się występujący gościnnie aktor Teatru Polskiego w Poznaniu – Wojciech Kalwat. 

W drugi weekend podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych uczestniczyli w pracach na planie swojego filmu zatytułowanego „Karol & Karola”. Podczas zdjęć pomagali im i sprawowali opiekę artystyczną: reżyser Rafał Jerzak i operator kamery Janusz Piwowarski. Opiekę pedagogiczną nad filmową grupą pełniły nauczycielki z Ośrodka: Małgorzata Jerzyńska-Szmaj oraz Anna Tyran. 

 
Uczestnicy warsztatów podczas realizacji filmów, fot. materiały organizatorów 
 
Film opowiada o przygodach grupki mieszkańców internatu szkolnego próbujących odkryć nieznane i tajemnicze karty historii oraz skarby pocysterskiego klasztoru, w którym mieści się obecnie szkoła. Po zdjęciach uczestnicy warsztatów powiedzieli m.in.:
 
 - Było to dla mnie fajne doświadczenie, pracować z ludźmi, którzy tworzą film. Mogliśmy się poczuć jak prawdziwi aktorzy i pogodzić zabawę z pracą. Panowała fantastyczna atmosfera. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. 
Magdalena Mołczan kl. III ku ZSZ 
 
 - Tworzenie filmu z Panem Rafałem Jerzakiem uważam za wspaniałe przeżycie ze względu na atmosferę panującą na planie, świetny scenariusz oraz wyjątkowość miejsc, w których powstawały zdjęcia. Dziękuję za rozmowy, które wiele mnie nauczyły. 
Michał Brajer kl. I LO 
 
 - Podobała mi się praca z profesjonalistami, którzy dbali o szczegóły w filmie. Poszczególne sceny były kręcone wielokrotnie, z różnych perspektyw. Reżyser był wymagający, ale miał życzliwe podejście do współpracowników oraz aktorów. Potrafił docenić starania osób, z którymi pracował. 
Krystian Bajsztok kl. III ku ZSZ 
 
 - Ciekawa przygoda. Fajnie było zobaczyć, jak wygląda plan filmowy. Ile godzin trzeba na nim spędzić, by powstał kilkunastominutowy film. 
Natalia Tomczak kl. II LO 

 - Dzięki udziałowi w warsztatach filmowych prowadzonych przez reżysera możemy docenić, ile pracy trzeba włożyć, żeby powstał film. Na planie wszyscy byli pomocni i cierpliwi. Panowała miła i serdeczna atmosfera. 
Wiktoria Drop kl. II LO

 
We wrześniu zostaną zrealizowane zdjęcia do czwartego filmu tegorocznej edycji warsztatów filmowych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Na planie, pod opieką artystyczną reżysera Jacka Filipiaka spotkają się podopieczni Ośrodka Kuratorskiego nr 3 przy Sądzie Rejonowym Poznań Stare-Miasto. Jesienią rozpocznie się także ostatni etap warsztatów, podczas którego filmy zostaną zmontowane oraz udźwiękowione i przygotowane do kinowej premiery. Premierowy pokaz specjalny filmów zrealizowanych w ramach projektu odbędzie się w grudniu podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. 
 
Projekt realizowany jest pod patronatem i ze wsparciem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.