Edu-akcje - godz. 10.00

Edu-akcje to nasz zupełnie nowy projekt. Przybywajcie, bierzcie udział, korzystajcie!

To cykl działań realizowany w ramach programu Edukacja kulturalna pn. „NOWA EDUKACJA KULTURALNA CENTRUM SZTUKI DZIECKA. SCENA WSPÓLNA W OBSZARZE DZIAŁAŃ LOKALNYCH” finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt jest poszerzeniem oferty Centrum o działania artystyczne w obrębie spektakli repertuarowych Sceny Wspólnej. Zakłada spotkania twórcze, warsztaty, publikacje rozwijające i poszerzające perspektywę odbiorczą, zapraszające do refleksji i dyskusji widzów, artystów oraz badaczy sztuki dla dzieci.

OPERAcja na teatrze i muzyce

prowadzenie: Daniel Stachuła

16 maja, godz. 10.00 | Scena Wspólna

warsztaty dla grup zorganizowanych | wiek: 8+

bilety: 5 zł / osoba, opiekunowie: 1 zł

zapisy: rezerwacje@csdpoznan.pl; tel. 884 936 747

Czym jest opera? Z jakich elementów składa się ten skomplikowany rodzaj teatru? Co to jest libretto? Kto podczas spektaklu zasiada w orkiestronie? Co robi dyrygent? Czy w operze muzyka coś znaczy? Dlaczego wszyscy artyści znajdujący się na scenie operowej do siebie… śpiewają?

Na te i inne pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć podczas warsztatu OPERAcja na teatrze i muzyce. Wspólnie, dzięki aktywnemu i twórczemu działaniu wszystkich uczestników zajęć, zbadamy operę i przyjrzymy się specyficznym i wyjątkowym elementom przedstawienia operowego.

Warsztaty mają na celu przygotowanie uczestników do aktywnego i świadomego uczestnictwa w spektaklach operowych. Zajęcia pobudzają krytyczne myślenie podczas odbioru przedstawień teatru muzycznego. Poprzez działania warsztatowe, oparte na założeniach pedagogiki teatru, uczestnicy aktywizują umysł, ciało i emocje, a także rozwijają własną kreatywność.

Daniel Stachuła – pedagog teatru, teatrolog, operolog, doktorant w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów wiedzy o teatrze. Współtworzy projekt społeczno-artystyczny Off Opera. Prowadzi warsztaty pedagogiczno-teatralne dla uczniów, studentów, a także nauczycieli i edukatorów. Współpracuje z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Autor scenariuszy zajęć pedagogiczno-teatralnych (www.teatrotekaszkolna.pl). Jako reżyser i dramaturg współtworzył spektakle teatralne i operowe: Pomiędzy (2014), Antreprener w kłopotach (2015), Dydona i Eneasz (2016), Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (2017), Śpiewy historyczne (2018).  Nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Debiut Roku (2016). Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015), Miasta Poznania (2016), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Publikował m.in. w: „Pamiętniku Teatralnym”, „Zagadnieniach Rodzajów Literackich”, „Scenie”, „Ruchu Muzycznym”, „Czasie Kultury”, „Pro Libris”, „Pro Arte”.