Edu-akcje - godz. 9.30

Edu-akcje to nasz zupełnie nowy projekt. Przybywajcie, bierzcie udział, korzystajcie!

To cykl działań realizowany w ramach programu Edukacja kulturalna pn. „NOWA EDUKACJA KULTURALNA CENTRUM SZTUKI DZIECKA. SCENA WSPÓLNA W OBSZARZE DZIAŁAŃ LOKALNYCH” finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt jest poszerzeniem oferty Centrum o działania artystyczne w obrębie spektakli repertuarowych Sceny Wspólnej. Zakłada spotkania twórcze, warsztaty, publikacje rozwijające i poszerzające perspektywę odbiorczą, zapraszające do refleksji i dyskusji widzów, artystów oraz badaczy sztuki dla dzieci.

Leśna opowieść – warsztaty tworzenia ilustracji dźwiękowych

prowadzenie: Jarek Kordaczuk

24 maja, godz. 9.30 | Scena Wspólna

warsztaty dla grup zorganizowanych | wiek: 8+

bilety: 5 zł / osoba, opiekunowie: 1 zł

zapisy: rezerwacje@csdpoznan.pl; tel. 884 936 747

Na warsztatach spróbujemy tworzyć za pomocą najrozmaitszych środków (instrumenty, przedmioty, ciało) ilustracje dźwiękowe do słownej opowieści. Będziemy też starali się nasze pomysły zanotować graficznie, tworząc w ten sposób rodzaj partytury. Na końcu wspólnie wykonamy utwór słowno-dźwiękowy, rodzaj słuchowiska radiowego na żywo.

Jarek Kordaczuk – kompozytor, ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (w klasie Andrzeja Koszewskiego) na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest członkiem PSeME (Polish Society for Electroacoustic Music). Prowadził wykłady na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 1993 roku był współtwórcą i redaktorem kwartalnika naukowo-muzycznego „Monochord”. Od 2003 roku współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Za utwór Titelitury do baśni Braci Grimm kompozytor otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Raymonda Murraya Schafera. Projekt performatywny Którędy do dźwięku miał już kilkadziesiąt realizacji na terenie całego kraju i zagranicą, wystawiony również w formie interaktywnej instalacji w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu. Jego zainteresowania twórcze rozciągają się od piosenki poetyckiej i muzyki dla dzieci po utwory eksperymentalne. Część twórczości Kordaczuka zajmuje również muzyka filmowa, teatralna, a także musicalowa. W swoich wykonaniach dąży do realizacji partii na urządzeniach, w których czytelne jest przeniesienie gestu na dźwięk. Stąd też zrodziła się koncepcja stworzenia hyperekspresyjnego instrumentu o nazwie „monoctone”, który obecny jest w wielu jego utworach.