Sztuka Szuka Malucha


SZTUKA SZUKA MALUCHA to pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych, czyli dla dzieci poniżej piątego roku życia oraz ich opiekunów. Jest to jednocześnie najstarsze w Polsce międzynarodowe wydarzenie w pełni poświęcone praktyce artystycznej skupiającej się na rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Festiwal odbywa się w Poznaniu nieprzerwanie od 2006 roku. Projekt realizowany jest przez Art Fraction Foundation w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatora nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcy cyklu SZTUKA SZUKA MALUCHA.

Od ponad dziesięciu lat SZTUKA SZUKA MALUCHA zaprasza najnajmłodszych i bliskich im dorosłych do twórczej eksploracji. Wierząc w możliwość kreatywnego spotkania artystów i dzieci, co roku przygotowujemy serię warsztatów i spotkań oraz zapraszamy do Poznania najciekawsze produkcje z kraju i zagranicy – spektakle teatralne, taneczne, teatru formy, instalacje – adresowane głównie do dzieci do lat pięciu. Chcemy poszerzać granice poznawcze naszych odbiorców, dostarczać im coraz to nowych doznań artystycznych, stwarzać warunki do pogłębiania relacji i kreatywnego rozwoju.

Podczas dwunastu edycji festiwalu prezentowaliśmy wydarzenia z całej Polski, Europy i spoza naszego kontynentu (Japonia, a w tym roku Meksyk). Swoje produkcje pokazywały w Poznaniu najważniejsze światowe formacje zajmujące się sztuką dla bardzo małych dzieci, jak chociażby inicjator nurtu dla najnajmłodszych w Europie – włoska La Baracca, znany na całym świecie duński teatr Madam Bach czy eksperymentujący z muzyką i formą De Spiegel z Belgii. Nie brakuje również produkcji z Polski – budując program bacznie przyglądamy się propozycjom powstającym każdego roku na terenie naszego kraju, żeby zaprosić do Poznania te najciekawsze, najbardziej intrygujące oraz wartościowe poznawczo i artystycznie.

SZTUKA SZUKA MALUCHA jest festiwalem rodzinnym. Dla organizatorów najważniejsze jest współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych – rodziców, opiekunów, dziadków. Każde wydarzenie festiwalowe tworzone jest z myślą o konkretnych możliwościach percepcyjnych najmłodszych odbiorców sztuki. Festiwal od zawsze jest również przestrzenią twórczych spotkań z artystami, które przybierają formę warsztatów, akcji artystycznych, kreatywnych zabaw i animacji.

SZTUKA SZUKA MALUCHA to wydarzenie, które swój potencjał czerpie z bacznego przyglądania się widzom. Festiwal to nie tylko selekcja ciekawego, wartościowego artystycznie i poznawczo programu, to przede wszystkim umiejętność wsłuchania się w potrzeby swoich odbiorców. Twórcze i inspirujące odkrywanie widza, poszukiwanie nowych form kontaktu z nim, stwarzanie możliwości jego rozwoju. Chcemy dostarczać pięknych doznań i tworzyć warunki do pogłębiania relacji – ze światem, z najbliższymi, z samym sobą.

SZTUKA SZUKA MALUCHA to festiwal poszukujący, który rozwija się wraz ze swoimi widzami. Mamy świadomość, że tyle jest wciąż do odkrycia. Sztuką nie jest bowiem znajdowanie, lecz nieustanna chęć poszukiwania.

Więcej informacji o kolejnej edycji na stronie festiwalu sztukaszukamalucha.pl

Zobacz reportaż z 9. edycji festiwalu w 2015 roku!


KURATORZY

Barbara Małecka, bmalecka@csdpoznan.pl, tel. 61 646 44 75

Zbigniew Rudziński, zrudzinski@csdpoznan.pl, tel. 61 646 44 75