Biennalowa Kieszeń Vincenta rusza w maju!
W tym roku Kieszeń Vincenta nawiązuje do pojęcia śmiechu i związanych z nim skojarzeń. Dajcie się zaprosić!
Działania zaprojektowane zostały z myślą o dzieciach szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Forma realizacji przygotowanych propozycji opierać się będzie na triadzie: obraz – ruch – dźwięk modulowanych i zestawianych w ramach potrzeb konkretnych koncepcji warsztatów.
Do śmiechu
Śmiech uważany jest powszechnie za objaw wesołości, zatem ma dualistyczną specyfikę i bywa przewrotny w swej istocie. Może być przejawem radości czy szczęścia, bywa jednak także przejawem strachu – reakcją obronną w sytuacji zagrożenia. Zygmunt Freud twierdził, że śmiech posiada w sobie umiejętność rozładowania napięcia powstałego zarówno na skutek pozytywnego jak i negatywnego bodźca. Niezależnie od kulturowej przynależności (w przeciwieństwie do poczucia humoru) jest naturalną reakcją na stymulację, na zaskoczenie.
PROGRAM KIESZENI VINCENTA
8 maja (poniedziałek),
godz. 17.00, Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/Za Cytadelą - FORUM - otwarcie wystawy Design z uśmiechem, plakaty wykonane przez studentów Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie w Bułgarii
9 maja (wtorek)
godz. 10.00 - 12.00, park Cytadela, okolice Amfiteatru - WARSZTATY dla dzieci i młodzieży
godz. 17.00 - 20.00, Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/Za Cytadelą - FORUM:
– Joga śmiechu. Droga do radości, prowadzenie: Piotr Bielski (dwukrotnie), w oparciu o autorski scenariusz
– Czy z tym żartem Ci do twarzy, prowadzenie: dr Beata Marcinkowska i Monika Goetzendorf-Grabowska (dwukrotnie)
10 maja (środa)
godz. 10.00 - 12.00, park Cytadela, okolice Amfiteatru - WARSZTATY dla dzieci i młodzieży
godz. 17.00 - 19.30 - Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/Za Cytadelą
FORUM. Warsztat dla nauczycieli i animatorów:
– Czy z tym żartem Ci do twarzy, prowadzenie: dr Beata Marcinkowska i Monika Goetzendorf-Grabowska
11 maja (czwartek)
godz. 10.00 - 12.00, park Cytadela, okolice Amfiteatru - WARSZTATY dla dzieci i młodzieży
godz. 17.00 - 20.00, Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/Za Cytadelą - FORUM
– prezentacja multimedialna: dr Natalia Pater-Ejgierd – „Mem internetowy, czyli jak żartować ze sztuką”
– prezentacje zespołów warsztatów zrealizowanych podczas Kieszeni Vincenta 2017
– dyskusja
ZAPISY GRUP NA WARSZTATY (decyduje kolejność zgłoszeń) od 5 kwietnia
kontakt: Lucyna Perz, tel. 61 646 44 73, 666 391 233, pn.-pt. w godz. 9-14
cena biletu - 2 zł
![]() |
OPISY WYDARZEŃ
WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
1. NIEWIDZIALNY PORTRET
Każdy uczestnik wykona parafiną przezroczysty portret lub narysuje całą postać swojego przyjaciela na dużym arkuszu papieru. Kiedy „niewidzialne” portrety zostaną ukończone, proponujemy wymianę dzieł i „ujawnienie” portretu. Można tego dokonać na wiele sposobów. Podczas „ujawniania” portretu pojawia się stan oczekiwania na cud z nieznanym zakończeniem, fascynacji, gdy „magia ujawnia portret”. W ten sposób powstaje efekt zaskoczenia, który może wywołać uśmiech lub śmiech. Taka sama sytuacja ma miejsce podczas finału, gdy praca będzie widoczna dla całej grupy. Pokazujemy także nietypowe techniki rysunkowe. Ale najważniejsze, że możemy się spodziewać stworzenia dobrej przestrzeni do zabawy, w której łatwo pojawiają się dobry humor, uśmiech i śmiech.
Wiek uczestników: 7 - 8 lat
Prowadzący: Daria Chadaieva, Oleksandra Dudka, Yuliia Kravchenko
Państwowa Akademia Projektowania i Sztuki w Charkowie (Ukraina)
2. UŚMIECHNIJ OBRAZ
Uczestnicy warsztatów spróbują przedstawić alternatywną, wesołą wersję dzieła sztuki. Dzieci otrzymają reprodukcję różnych obrazów przedstawiających smutnych czy zatroskanych ludzi. Zadaniem uczestników będzie stworzenie różnorakich rekwizytów, które mogłyby uczynić obraz weselszym i bardziej pozytywnym. Poza poznawaniem i analizą dzieł sztuki dzieci będą mogły wejść z nimi w interakcje. Zadanie ma na celu pobudzenie kreatywnego myślenia a także doskonalenie umiejętności pracy w grupie. Pozytywny i humorystycznych wydźwięk warsztatu zagwarantuje twórczą zabawę.
Prowadzący: Anna Bogdanowicz, Natalia Mucha, Monika Pawłowska, Anita Słodyczka
Wiek uczestników: 8 - 12 lat
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
3. PUDEŁKOWCE
Warsztat ma na celu przybliżyć grupie dzieci istotę oddziaływania – do śmiechu. Podczas warsztatów będziemy przemieniać się w Pudełkowców, by potem udać się na teren parku i poznawać świat z innej perspektywy. Na warsztaty zostaną wcześniej przygotowane białe pudełka z wyciętymi otworami na oczy. Na początku warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w tematykę krótkim wstępem na temat Pudełkowców i kolejnych etapów warsztatów. Potem nastąpi dopasowanie dzieci w pary na zasadzie losowania. W kolejnym etapie para uczestników dostanie 2 pudełka i 2 flamastry. Po otrzymaniu pakietu będą musieli założyć pudełka na głowę i od tej pory nie powinni ich ściągać. Każda para będzie musiała znaleźć dla siebie dogodne miejsce do pracy.
Wiek uczestników: 8 - 12 lat
Prowadzący: Anna Kucharek, Izabela Michniowska, Wojciech Skibicki
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
4. UŚMIECHNIĘTY LATAWIEC
Latawiec jest symbolem wolności, dzieciństwa, a przede wszystkim – uśmiechu. Poprzez swoją dostępności tworzy pozytywne emocje i śmiech. Latawce będą wykonane z plastiku, nylonu, folii PVC. W ten sposób materiały, których używamy w naszym codziennym życiu i zanieczyszczamy nimi środowisko, zostaną poddane recyklingowi. Dzieci się tego nauczą i ukształtują dobre nawyki w zakresie ochrony środowiska. Każdy latawiec powinien być inny, ale z podobnym komunikatem – uśmiechem. Grupy zdecydują, jaki będzie komunikat i konstrukcja każdego latawca.
Wiek uczestników: 8 - 12 lat
Prowadzący: Antoniya Lambeva, Mihaela Radkova, Zhenya Tsaneva
Uniwersytet Św. Cyryla i Metodego Wielkie Tarnowo (Bułgaria)
5. ŚMIECH-A-ŁAPACZE
Czy śmiech potrafi być śmieszny? Czy na pewno wszyscy śmieją się w ten sam sposób? W takim samym języku lub dialekcie? A co, jeśli zobaczysz gdzieś Hiszpana, który śmieje się ‘jajaja’ albo Pakistańczyka, który śmieje się ‘ههههه’? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilkanaście rodzajów śmiechów stosowanych w danych krajach w Internecie, esemesach, telewizji. Podczas spotkania spróbujemy przenieść śmiech wirtualny w świat rzeczywisty. W pierwszym etapie postaramy się zobrazować za pomocą farb, wycinanek czy pasteli charakterystyczne cechy śmiechu przedstawicieli różnych krajów. Potrzebna będzie bujna wyobraźnia, kreatywność i umiejętność słuchania. Następnie każdy z Was przetestuje u siebie i u innych uczestników zabawy pamięć, spostrzegawczość, szybkość i poczucie humoru.
Wiek uczestników: 10 - 12 lub 13 - 15 lat
Prowadzący: Dominika Majewska, Klara Skórska, Milena Tomkiewicz
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
6. HUMOR EWAKUOWANY Z SIECI
Warsztat ma za zadanie pozwolić uczniom na wykreowanie treści w postaci memów podobnych do tych, z którymi stykają się na co dzień, korzystając z Internetu. Mem to jednostka informacji w kontekście kulturowym, a jego szczególną formą są memy internetowe, które stały się nośnikami swoistego języka i treści właściwych tylko dla osób obeznanych w tymże kontekście. Uczestnicy warsztatu w grupach będą przygotowywać transparenty ze swoimi memami, sami zadecydują o tym, co znajdzie się na ich wspólnym transparencie, przygotują go oraz przemaszerują z nim do szkoły (jeśli będą mieli ochotę). Warsztat ma na celu transgresję internetowej formy do kontekstu codzienności, pobudzenie wyobraźni i poczucia humoru oraz rozwijanie myślenia abstrakcyjnego.
Wiek uczestników: 13 - 15 lat
Prowadzący: Dorota Szczepaniak, Aleksandra Wygnańska, Rita Zielińska
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
7. PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA
Śmiech jest reakcją, która powstaje w naszym wnętrzu. Jest odbiciem naszej psychiki, naszego ja, naszej duszy na bodźce o różnym charakterze. Czy tak jak odbicie rzeczywistości w lustrze, może być wykrzywiony, zniekształcony i odwrócony? W trakcie warsztatu przeanalizujemy istotę pojęcia śmiechu, próbując odszukać go w sobie. Przemyślenia teoretyczne zostaną przełożone w działaniu na budowę formy przestrzennej będącej swoistą całościową konstrukcją. Pomocne będą w procesie tworzenia takie pojęcia jak odbicie, zniekształcenie czy krzywe zwierciadło.
Wiek uczestników: 13 - 15 lat
Prowadzący: Anna Krupa, Michalina Targosz, Martyna Szkudlarek
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
8. TANIEC SZKIELETÓW
W związku z tym, że śmiech jest tematem warsztatów, postanowiliśmy wybrać czarny humor. Warsztat ten jest oparty na tworzeniu, poruszaniu tańca szkieletów na patyku. Kolejnym elementem jest tworzenie malunków na twarzy w duchu meksykańskich czaszek Calavera zdobiących twarze uczestników parady w Dniu Zmarłych oraz zrobieniu kilku prostych kostiumów. Następnie razem będziemy tworzyć prostą choreografię taneczną potrzebną do parady oraz fotografować ją.
Wiek uczestników: 13 - 15 lat
Prowadzący: Rita Pavelková, Michaela Rožnovská, Marian Šubík
Uniwersytet Ostrawa (Czech)
FORUM. WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/Za Cytadelą
- Czy z tym żartem Ci do twarzy, prowadzony przez dr Beatę Marcinkowską i Monikę Goetzendorf-Grabowską. To interaktywny projekt wizualny, polegający na zabawie słowem i obrazem. Prace, które powstaną będą miały charakter otwarty, a ich ostateczny kształt będą nadawali odbiorcy, a konkretnie ich twarze pojawiające się w powstałym dziele. Uczestnicy będą tworzyć krótkie teksty, żartobliwe para-wiersze z przypadkowych słów wyciętych z gazet. Ten rodzaj gry słownej, być może trochę niejednoznaczny i wolny od jednej interpretacji, będzie punktem wyjścia do stworzenia komentarza wizualnego, w którym każdy będzie mógł zagrać swoją rolę. Uczestnicy będą projektować autorskie "śmiecościanki" (malowane stendy z otworem wyciętym w taki sposób, by wstawić w niego twarz), do których na koniec wszyscy twórcy prac będą mogli się przymierzać i sprawdzać, z którym żartem jest im do twarzy.
- Joga śmiechu. Droga do radości poprowadzony przez Piotra Bielskiego (dwukrotnie), w oparciu o autorski scenariusz.
Joga śmiechu to sprawdzona w 104 krajach metoda uruchamiania radości. Tę unikalną gimnastykę zapoczątkował w 1995 roku w Indiach lekarz dr Madan Kataria. Metoda ta łączy unikalne ćwiczenia wywołujące śmiech, proste techniki oddechowe jogi, ćwiczenia aktywizujące i relaksację. Metoda ta pozwala ludziom korzystać z medycznych i psychologicznych korzyści śmiechu takich jak rozluźnienie napięć, dotlenienie i pobudzenie endorfin.
Co może dać joga śmiechu nauczycielom, uczestnikom?
- nauczyć efektywnych sposobów radzenia sobie ze stresem
- nauczyć ćwiczeń i technik integracyjnych, relaksacyjnych i „energizerów”, które może wykorzystać w pracy z uczniami
- może dać większy dystans wobec wyzwań
- pomóc w budowaniu sobie optymizmu i odnajdywaniu radości w każdej chwili.
- Mem internetowy, czyli jak żartować ze sztuką przygotowana przez dr Natalię Ejgierd-Pater
- prezentacje podsumowujące przebieg przedpołudniowych warsztatów twórczych z dziećmi i młodzieżą przygotowanych przez zespoły młodych animatorów
WYSTAWY foyer Sceny Wspólnej
- wystawa Design z uśmiechem prezentuje serię plakatów wykonanych przez studentów Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie w Bułgarii. Kuratorem wystawy jest starszy wykładowca dr Krasimira Drumeva. Podstawowym konceptem, który łączy wszystkie plakaty, było zastosowanie metafory wizualnej wykorzystującej symbol ludzkich ust.
- wystawa plakatów przygotowanych przez zaproszone do realizacji warsztatów zespoły. Autorzy przedstawią swoją plastyczną wypowiedź na temat śmiechu, żartu, groteski.
kurator projektu: Tadeusz Wieczorek, twieczorek@csdpoznan.pl, 61 646 44 77, 501 476 302
Projekt finansowany ze środków Miasta Poznania
Organizatorzy:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne MAGAZYN
Partnerzy:
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA
Data: 8 - 11 maja
Miejsce: Park Cytadela, Scena Wspólna