Festiwal Słuchowisk na Scenie Wspólnej!

W jego ramach będzie okazja do uczestniczenia w słuchowisku "Wnuczka Słońca" już 18 listopada o godz. 17.00

Festiwal Słuchowisk odbywa się w Poznaniu i Wielkopolsce po raz trzeci. Twórcy festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do przestrzeni miejskiej, nadając tym samym nowy kontekst utworom dźwiękowym, które do tej pory głównie kojarzyły się z medium radia.
W ramach trzeciej edycji festiwalu zapraszamy publiczność na 10 prapremierowych  produkcji – słuchowisk, których prezentacje odbędą się w miejscach, stanowiących część poszczególnych projektów, wzbogacając słuchowiska o kontekst miejsca, warstwę wizualną i formę zaistnienia w fizycznym świecie.

Festiwal Słuchowisk ukazuje wielopostaciowość dźwiękowej ekspresji i proponuje publiczności różnorodne formy obcowania ze słuchowiskami. Prezentuje zjawiska na pograniczu site specific, sound artu oraz teatru i performansu. Dzięki współpracy dramatopisarzy, dźwiękowców, kompozytorów, reżyserów i aktorów powstaje cykl projektów, które czerpią z tradycji słuchowisk radiowych, poszerzając sposoby ich odbioru i podejmując przy tym współczesną tematykę. Praca nad każdym słuchowiskiem odbywa się na trzech płaszczyznach: dramaturgicznej, dźwiękowo-muzycznej i przestrzennej.

W tym roku program festiwalu został wzbogacony o cztery produkcje skierowane do dzieci i młodzieży. Autorami koncepcji dźwiękowej, muzyki i reżyserii słuchowisk są studenci poznańskiej Akademii Muzycznej: Aleksandra Słyż, Sylwia Nowastowska, Jan Skorupa i Sebastian Dembski.

Słuchowiska są skierowane do różnych grup wiekowych. Teksty dramatyczne pochodzą z bazy tekstów nagrodzonych w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Sześć prapremier skierowanych do osób dorosłych to efekt współpracy autorów tekstów, kompozytorów, reżyserów i aktorów. Wśród tych propozycji znajdziemy zarówno instalacje dźwiękowe, jak i słuchowiska w klasycznym wydaniu, a także prezentacje odbywające się na żywo w formie koncertu. Wydarzeniem towarzyszącym jest prezentacja słuchowiska Wendy Pferd Tod Mexico - nagrodzonego główną nagrodą festiwalu Berlin Radio Play 2018.

Pełny program Festiwalu mozna znaleźc TUTAJ.

Wnuczka słońca
Scena Wspólna, 18 listopada, godz. 17.00
tekst: Katarzyna Matwiejczuk
reżyseria, kompozycja muzyki: Sylwia Nowastowska
opieka reżyserska: Maria Marcinkiewicz-Górna
obsada: Edyta Łukaszewska, Ewa Szumska, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Gabriela Frycz, Michał Grudziński, Piotr Mokrzycki
wiek: 8 - 12 lat
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki na wydarzenia, które odbędą się w Teatrze Nowym będą dostępne w kasie teatru od 2.11.2018.

Główną bohaterką słuchowiska jest Kari, która zauważa, że wyraźnie różni się od innych. Podczas przyjęcia urodzinowego w złości mówi, że chce zniknąć. Jej życzenie spełnia się, dziewczynka znika, ale nie tak całkiem, przenosi się na drugi brzeg, gdzie odkrywa jakby to było, gdyby nie istniała. Dzięki tej wyprawie Kari przekona się, że każdy ma na świecie swoje miejsce.

Wnuczka Słońca została nagrodzona w 29. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Zapraszamy!

 

 

Data: 18 listopada
Godzina: 17.00
Miejsce: Scena Wspólna