Nowe Sztuki jadą do Opola!

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu to największy, najstarszy i najbardziej prestiżowy ogólnopolski festiwal. 

Skupiony na prezentacji i konfrontacji osiągnięć oraz dobytku artystycznego polskiego środowiska lalkarskiego. Powołany został do życia w 1962 roku, a jego podstawowymi założeniami – poza przeglądem twórczości rodzimych teatrów lalkowych – są konfrontacja osiągnięć artystycznych twórców: reżyserów, scenografów, muzyków, aktorów oraz dramaturgów współczesnych, a także promocja aktualnych dokonań polskiego lalkarstwa poprzez wydawnictwa, zapraszanie na festiwal przedstawicieli mediów oraz obserwatorów zagranicznych – dziennikarzy, kuratorów i dyrektorów festiwali. (więcej)

11 maja 2017 roku odbędzie się, w ramach XXVIII już edycji festiwalu, SPOTKANIE Z DRAMATOPISARZAMI. NOWE SZTUKI – NOWE KONTEKSTY (Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu).

Wydarzenie przygotowywane wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, wydawcą „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”, ma na celu promocję współczesnej dramaturgii – tworzonej z myślą o młodych odbiorcach. Tegoroczne spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się problematyce relacji społecznych oraz więzi budowanych przez dzieci i młodzież, a także potrzebie aktywnej postawy koniecznej w obliczu sytuacji radzenia sobie ze stratą. Przeczytamy dwie sztuki nagrodzone w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży i przedrukowane w 40. zeszycie tychże:

Sztuka bez babci Beniamina Marii Bukowskiego oraz Jeremi się ogarnia. LoL Szymona Jachimka

Przybliżenie dzieciom i młodzieży współczesnej dramaturgii dla nich tworzonej – jest tym, na czym nam najbardziej zależy. W wydarzeniu tym przeto, obok gości festiwalowych, wezmą udział uczniowie klas patronackich teatru.

XXVIII OGÓLNOPOLSKIFESTIWAL TEATRÓW LALEK program


Data: 11 maja
MiejsceMiejska Biblioteka Publiczna w Opolu