Ogłaszamy program Oka Kalejdoskopu!
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w niezwykłym projekcie.
Każdego roku dzieci, które są autorami filmów animowanych, przesyłają na Przegląd OKO KALEJDOSKOPU setki animacji. Filmy te powstają w domach, w szkołach, w pracowniach, w dużych miastach i w małych wsiach, daleko i blisko. Najpiękniej prezentują się na dużym ekranie, w kinie, z udziałem dziecięcej publiczności, która żywo reaguje i doskonale rozumie przedstawiony w nich świat. OKO KALEJDOSKOPU jest projektem ogólnopolskim, a zaangażowane w jego realizację instytucje kultury i szkoły organizują seanse, których uczestnikami są rówieśnicy autorów.
Na projekcje w Poznaniu zapraszamy w kwietniu do Nowego Kina Pałacowego. Po każdym seansie odbywają się warsztaty i spotkania ze znakomitymi, profesjonalnymi artystami. Każde z nich dotyczy innego zagadnienia związanego z animacją i jest szansą poznania podstawowych tajników tej dziedziny sztuki.
I wciąż czekamy na kolejne zgłoszenia filmów! (termin przesyłania - 10 kwietnia, więcej informacji TUTAJ)
PROGRAM
Poniedziałek, 25 kwietnia
godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)
godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)
Nowe Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)
Wtorek, 26 kwietnia
godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)
godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)
Nowe Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)
Piątek, 29 kwietnia
godz. 12.00 – seans filmowy: pokaz filmów laureatów (45 min.) oraz warsztaty (90 min.)
Nowe Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)
BILETY (KONIECZNA JEST REZERWACJA MIEJSC):
Koszt biletu - 1 zł od osoby. Bilety można nabyć pół godziny przed seansami w kasie, która będzie usytuowana przed wejściem do sali Nowego Kina Pałacowego – I piętro w Centrum Kultury ZAMEK.
Prosimy o zgłoszenie rezerwacji miejsc na adres: rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 61 64 64 473 lub 666 391 233 wraz z informacją o wybranym terminie seansu i warsztacie, wieku i liczbie uczestników oraz kontaktem mailowym i telefonicznym do opiekuna.
WARSZTATY:
Bajkobooki – warsztat tworzenia flipbooków - prezentacja i ćwiczenia umożliwiające zrozumienie podstawowych zasad powstawania iluzji ruchu w filmie animowanym. Tworzenie flipbooków – małych książeczek, których szybkie przekartkowywanie pozwala zrealizować krótki animowany film rysunkowy.
Prowadzenie: Paweł Prewencki – absolwent animacji Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, od 2013 roku wykładowca tej uczelni; zajmuje się tworzeniem animacji, teledysków, grafiką, ilustracją, wizualizacją 3d oraz prowadzeniem warsztatów artystycznych
Baśniowy świat – warsztat w technice animacji na dużym planie. Baśniowy świat zostanie wyczarowany z tkanin oraz filcu w rozmaitych kolorach i o różnych fakturach. Zajęcia warsztatowe umożliwią kreację ruchomych obrazów inspirowanych dziecięcą fantazją. Technika pracy na dużym planie polega na animowaniu dużych obiektów i postaci ludzkich.
Prowadzenie: Paulina Wyrt – absolwentka Wydziału Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie asystentka w pracowni profesora Piotra Muszalskiego; animatorka, ilustratorka, prowadzi liczne warsztaty dla dzieci
Muzyka solą malowana – warsztat animacji w technice barwionych soli. Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z techniką animacji z użyciem barwionych soli i specjalnych piór. Opracują filmowo pod kierunkiem reżysera i animatora swój własny fragment muzyczny.
Prowadzenie: Aleksandra Korejwo – reżyser, scenarzysta, artysta plastyk, animator; realizuje autorskie filmy animowane w technice animacji w materii sypkiej bezpośrednio pod kamerą; nagrodzona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Podróże palcem po mapie – warsztat tworzenia etiud w technice wycinanki. Warsztat oparty na pomyśle tworzenia ilustrowanego dziennika z wakacji. Krótkie ćwiczenia umożliwią poznanie podstaw animacji wycinankowej. Na zajęciach powstaną proste formy w postaci ruchomych ilustracji przedstawiających tematy związane z podróżowaniem.
Prowadzenie: Agata Prętka – absolwentka animacji Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny); zajmuje się grafiką, fotografią i animacją, autorka animacji o charakterze edukacyjnym, poświęconych zagadnieniom ekologii
Studio pełne bajek – zwiedzanie Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych.
W Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych zrealizowano 300 filmów animowanych! Były to przede wszystkim produkcje dla dzieci i młodzieży prezentowane na festiwalach na całym świecie i nagradzane wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej znane cykle Studia to: Miniatury Filmowe do muzyki klasycznej, Baśnie i bajki polskie, 14 bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. Zwiedzanie Studia to niesamowita przygoda. Można z bliska zobaczyć jak powstają najpiękniejsze polskie bajki dla dzieci, poznać animatorów, którzy wyczarowują i ożywiają animowane obrazy.
Organizator:
![]() |
Partnerzy lokalni:
![]() |
![]() |
Partnerzy ogólnopolscy:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Patronat:
Data: 25, 26 i 29 kwietnia
Miejsce: Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek