Ogłaszamy tegoroczny program OKA KALEJDOSKOPU!

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w seansach filmowych i warsztatach.

Nie są to takie zwyczajne seanse, ale jedyna i niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć jakie filmy animowane tworzą dzieci! Zaglądając przez magiczne OKO naszego KALEJDOSKOPU można przekonać się jak niezwykła jest ta twórczość, poznać świat dziecięcej wyobraźni, zobaczyć i posłuchać zadziwiających historii. Każdego roku młodzi autorzy przesyłają na Przegląd ponad 100 filmów wykonanych w bardzo różnych technikach i w przeróżnych miejscach: w domach, w szkołach, w pracowniach, w dużych miastach i w małych wsiach, daleko i blisko. Filmy te znakomicie prezentują się na ekranie kina, a żywiołowe reakcje widzów dodają im blasku. Po każdym seansie odbywają się warsztaty i spotkania z profesjonalnymi artystami. Podczas każdego z nich można poznać inne oblicze animacji i spróbować swoich sił w tworzeniu pierwszych ruchomych obrazów.

Przypominamy, że na zgłoszenia filmów czekamy do 10 kwietnia 2017 roku (w przypadku przesyłek pocztowych decyduje data stempla).

KARTA ZGŁOSZENIA DO POBRANIA TUTAJ

REGULAMIN DO POBRANIA TUTAJ 


PROGRAM PRZEGLĄDU:

PONIEDZIAŁEK, 24 kwietnia 2017

godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

WTOREK, 25 kwietnia 2017

godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

PIĄTEK, 28 kwietnia 2017

godz. 12.00 – seans filmowy: pokaz filmów laureatów (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

BILETY (KONIECZNA JEST REZERWACJA MIEJSC):

Bilety 2 zł od osoby (bilety można nabyć pół godziny przed seansami w kasie Centrum Kultury ZAMEK).

Prosimy o zgłoszenie rezerwacji miejsc na adres:

rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 61-646-44-73; 666-391-233

wraz z informacją o wybranym terminie seansu i warsztacie, wieku i liczbie uczestników oraz kontaktem mailowym i telefonicznym do opiekuna.

 

DZIECI O EMIGRACJI

Monika Kuczyniecka

Monika Kuczyniecka zajmuję się realizacją filmów animowanych i teledysków oraz prowadzi autorskie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Młoda Polska, w ramach którego zrealizowała z udziałem dzieci projekt dotyczący emigracji. To zjawisko w dzisiejszych czasach ma szereg znaczeń, dotyczy na przykład zarówno uchodźców napływających do Europy, jak i masowych wyjazdów Polaków do pracy zagranicą. Artystka przeprowadziła wywiady na ten temat z dziećmi, wspólnie z nimi wykonała projekty postaci z plasteliny, a następnie samodzielnie je zanimowała i wyreżyserowała film. Podczas warsztatów Monika Kuczyniecka opowie krótko o tym niezwykłym projekcie, przedstawi jego rezultaty oraz zaprosi dzieci do wykonania ćwiczeń z animacji w technice plastelinowej.

KINO OD KUCHNI

Paweł Prewencki

Warzywa i owoce mają bardzo ciekawe kształty oraz występują w bardzo wielu kolorach. Różnorodność barw jest tak duża, że można nimi zastąpić farby i układając je obok siebie, stworzyć obraz. A skoro film składa się z pojedynczych obrazów, czemu więc nie zrobić za pomocą warzyw i owoców filmu animowanego? Uczestnicy warsztatów poznają „od kuchni” technikę animacji poklatkowej – piksilację, w której wykorzystuje się gotowe obiekty oraz aktorów. Na zajęciach powstanie bardzo smaczny i zdrowy owocowo-warzywny film animowany. Warsztaty poprowadzi Paweł Prewencki, reżyser i animator, autor między innymi takich filmów, jak: „Bird's song”, „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy?” oraz „Plaża” nagradzanych na wielu festiwalach filmowych i zagranicznych. Paweł Prewencki jest również asystentem w I Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

MUZYKA SOLĄ MALOWANA

Aleksandra Korejwo

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z techniką animacji z użyciem barwionych soli i specjalnych piór. Opracują filmowo pod kierunkiem reżysera i animatora swój własny fragment muzyczny. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Korejwo – reżyser, scenarzysta, artysta plastyk, animator. Aleksandra Korejwo realizuje autorskie filmy animowane w technice animacji w materii sypkiej bezpośrednio pod kamerą. W 2008 roku została nagrodzona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Możliwość wspólnego działania z tak wybitną artystką, to zawsze niezapomniane przeżycie dla dzieci. Zainspirowane barwami muzyki znakomicie odnajdują się świecie kolorowych soli tworząc animowane impresje.

PCHŁY W KLATCE

Bartosz Zarzycki i Krzysztof Dublański

Pchły są skoczne, radosne i nieokiełznane. Płatają figle i często rozrabiają. Tresura takich małych zwierzątek jest dużym wyzwaniem. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się zamykać je w klatkach filmowych. Poznają technikę animacji pod kamerą na przygotowanych stanowiskach. Za pomocą guzików, kamyków, patyków, sznurków i nitek odwzorują owadzi ruch i nadadzą mu odpowiedni charakter. Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Dublański i Bartek Zarzycki – studenci Wydziału Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy razem z przyjaciółmi tworzą Animusz – Koło Animacji UAP. Animusz skupia studentów zainteresowanych sztuką filmu i animacji. Promuje tę formę wyrazu i bierze czynny udział w wydarzeniach z nią związanych.

STUDIO PEŁNE BAJEK – ZWIEDZANIE TELEWIZYJNEGO STUDIA FILMÓW ANIMOWANYCH

 

Ewa Sobolewska

Zwiedzanie Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych wspólnie z Panią Prezes Ewą Sobolewską to niesamowita przygoda. Można z bliska zobaczyć jak powstają najpiękniejsze polskie bajki dla dzieci, poznać animatorów, którzy klatka po klatce wyczarowują i ożywiają animowane obrazy. W Studio znajdują się też pamiątki związane z wyprodukowanymi w nim filmami – zrealizowano ich tam 300! Były to przede wszystkim produkcje dla dzieci i młodzieży prezentowane na festiwalach na całym świecie i nagradzane wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej znane cykle Studia to: Miniatury Filmowe do muzyki klasycznej, Baśnie i bajki polskie, 14 bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. W czasie zwiedzania Pani Ewa Sobolewska zaprasza również dzieci do wspólnego animowania w technice kolorowych soli, a na zakończenie na krótki pokaz filmowy.

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Partnerzy lokalni: Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK, Centrum Inicjatyw Rodzinnych

Partnerzy ogólnopolscy: Fundacja Kaizen w Głuchołazach, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Kanadyjska Szkoła Podstawowa w Warszawie, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Pracownia Komuny Paryskiej 45 w ramach projektu Wrocław. Wejście od podwórza – WROCŁAW 2016, Stowarzyszenie Jarocin XXI – Kino Echo im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie, Stowarzyszenie Kopalnia Aktywności w Bytomiu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

Patronat: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

 

Patronat medialny: IKS, kultura.poznan.pl

Data: 24, 25 i 28  kwietnia