Ogłaszamy tegoroczny program OKA KALEJDOSKOPU!

 Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w seansach filmowych i warsztatach.

Podczas seansów zaprezentujemy filmy animowane zrealizowane przez dzieci z całego kraju. Niektóre z nich powstały w pracowniach, szkołach, na warsztatach, inne stworzone są samodzielnie przez młodych twórców bez pomocy dorosłych. To wspaniały świat, pełen zadziwiających historii, przygód, niespodziewanych zwrotów akcji! A wszystko to opowiedziane w autentyczny sposób za pomocą całej palety różnych technik tworzenia filmów animowanych: lalkowej, rysunkowej, wycinakowej, piksilacji. Po porcji niezapomnianych kinowych wrażeń zapraszamy na spotkania i warsztaty z artystami i profesorami z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz z Torunia i Gdańska. Będzie również można zwiedzić Telewizyjne Studio Filmów Animowanych. Zajęcia po seansach umożliwią dzieciom nie tylko spotkanie ze znakomitymi twórcami, ale również poznanie podczas twórczego działania różnych etapów powstawania filmu animowanego – tworzenia scenopisu obrazkowego, scenografii, podstaw animacji.

Przypominamy, że na zgłoszenia filmów czekamy jeszcze do 10 kwietnia 2017 roku (w przypadku przesyłek pocztowych decyduje data stempla).

KARTA ZGŁOSZENIA DO POBRANIA TUTAJ

REGULAMIN DO POBRANIA TUTAJ 

PROGRAM PRZEGLĄDU

PONIEDZIAŁEK, 23 kwietnia 2018

godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

WTOREK, 24 kwietnia 2018

godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

PIĄTEK, 27 kwietnia 2018

godz. 12.00 – seans filmowy: pokaz filmów laureatów (50 min.) oraz warsztaty (90 min.) UWAGA! – w piątek odbywają się tylko trzy warsztaty: „Krótka historia o…”, ,„Ultranimacja”, „Studio Pełne Bajek”

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

Bilety: 5 zł dla ucznia, 2,50 dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny lub Karty Seniora, 1zł dla opiekuna. KONIECZNA JEST REZERWACJA MIEJSC.

Bilety można nabyć pół godziny przed seansami w kasie Centrum Kultury ZAMEK.

Prosimy o zgłoszenie rezerwacji miejsc na adres:

rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 61-646-44-73; 505-962-026 wraz z informacją o wybranym terminie seansu i warsztacie, wieku i liczbie uczestników oraz kontaktem mailowym i telefonicznym do opiekuna.

 WARSZTATY:

„Krótka historia o…” – warsztaty scenograficzne

prof. Katarzyna Podgórska-Glonti – Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii

Małe, duże, punkty widzenia, czas. Uczestnicy zaproszeni będą do świata małych ludzi, w którym podejmą się wyzwania zaprojektowania oraz zbudowania scenografii i lalek do animacji poklatkowej. Zapoznają się również z wymagającym okiem kamery i miniaturowym planem filmowym, poznając podstawy techniki operatorskiej w filmie stop-motion. Katarzyna Podgórska-Glonti profesor Uniwersytetu Artystycznego prowadzi Pracownię Scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się działaniami wizualnymi w różnorakich przestrzeniach. Prezentuje swoją twórczość w Polsce i zagranicą. Warsztat poprowadzi z zaproszonymi do współpracy studentami: Sandrą Stanisławczyk studentką scenografii i Jakubem Wojciechowskim studentem animacji.

„Opowiadanie obrazem” – warsztaty tworzenia scenopisu obrazkowego

prof. Jacek Adamczak – Wydział Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Warsztaty mają na celu uświadomienie młodemu animatorowi podstawowych zasad projektowania ruchomego obrazu. Skupimy się na najważniejszym aspekcie, a mianowicie etapie przekładania tekstu literackiego (mini scenariusza), w przyszły obraz filmu animowanego. Warsztaty składać się będą z części teoretycznej, praktycznej oraz podsumowania. Podczas części teoretycznej, wypełnionej przykładem filmowym i pokazem profesjonalnych scenopisów, dokonana zostanie poglądowa analiza przekładu tekstu, uwzględniająca główne elementy warsztatu reżysera oraz języka filmu animowanego. W trakcie części praktycznej uczestnicy w małych grupach dokonają samodzielnie przekładu otrzymanego tekstu, wykonując scenopis obrazkowy (storyboard). Podsumowanie to prezentacja przez grupy swoich scenopisów wraz z korektą. Warsztat poprowadzi profesor Jacek Adamczak – wykładowca Uniwersytetu Artystycznego, jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmów animowanych, którego twórczość autorska jest skierowana głównie do młodego widza.

„Superbohater to Ty!” – warsztaty animacji w technice lalkowej

Piotr Ludwik – animator

Co robi przeciętny SUPERBOHATER po przyjściu ze szkoły? Nic ciekawego? Nieprawda! Każdy może pokonać wszystko, co go denerwuje, czego nie lubi, co jest złe albo nudne tworząc na przykład swój własny film o SUPERBOHATERACH! Podczas warsztatów stworzymy taki właśnie krótki film w technice animacji lakowej. Zajęcia poprowadzi twórca filmów animowanych Piotr Ludwik. Pracował jako animator w łódzkim studiu Se-Ma-For przy realizacji serialu „Zajączek Parauszek” oraz w Studiu Filmów Animowanych Trefl w Gdyni przy produkcji serialu „Rodzina Treflików”.

„Ultranimacja” – warsztaty animacji w technice poklatkowej

Alicja Głowania i Agata Kun – studentki kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu

A gdyby tak zgasić światło i stworzyć warunki dla obserwacji działania promieniowania ultrafioletowego. Nasz przedmiot zainteresowania – ultrafiolet – posłuży do wydobycia fluorescencji, która zagra magicznie w ciemnościach. To, co na co dzień widzimy dzięki odbijaniu się światła od powierzchni, zaświeci światłem własnym. Na warsztatach powstaną animacje poklatkowe, a treści w nich zawarte będą nie z tego świata. Zainspirowani otaczającą nas rzeczywistością stworzymy: obiekty, postacie, scenerie, które dadzą wrażenie malowania światłem. Zajęcia poprowadzą studentki kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu.

„Studio Pełne Bajek” – zwiedzanie telewizyjnego studia filmów animowanych

Ewa Sobolewska

Zwiedzanie Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych wspólnie z Panią Prezes Ewą Sobolewską to niesamowita przygoda. Można z bliska zobaczyć jak powstają najpiękniejsze polskie bajki dla dzieci, poznać animatorów, którzy klatka po klatce wyczarowują i ożywiają animowane obrazy. W Studio znajdują się też pamiątki związane z wyprodukowanymi w nim filmami – zrealizowano ich tam 300! Były to przede wszystkim produkcje dla dzieci i młodzieży prezentowane na festiwalach na całym świecie i nagradzane wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej znane cykle Studia to: Miniatury Filmowe do muzyki klasycznej, Baśnie i bajki polskie, 14 bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. W czasie zwiedzania Pani Ewa Sobolewska zaprasza również dzieci do wspólnego animowania w technice kolorowych soli, a na zakończenie na krótki pokaz filmowy.

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Partnerzy lokalni: Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Centrum Kultury ZAMEK, Kino Pałacowe

Partnerzy ogólnopolscy: Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Kanadyjska Szkoła Podstawowa w Warszawie, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Pracownia Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Nowym Świętowie, Stowarzyszenie Jarocin XXI – Kino Echo im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie, Stowarzyszenie Kopalnia Aktywności w Bytomiu, Stowarzyszenie OFFicyna w Szczecinie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

Patronat: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Patronat medialny: IKS, kultura.poznan.pl

Data: 23, 24 i 27 kwietnia
Miejsce: CK Zamek