Słuchamy Uchem!

Teatrzyk rodziny Prusinowskich oraz ich przyjaciół zaprasza na Ptasie Wesele.

Muzyczny Teatrzyk Słuchaj Uchem tworzą muzycy Kaja i Janusz Prusinowscy, Piotr Piszczatowski oraz zapraszani goście. Od lat angażują się oni w liczne projekty edukacyjne, społeczne i muzyczne, których celem jest twórczy i harmonijny rozwój dzieci w kontakcie z kulturą. Ważny jest dla nich rozwój muzykalności i ekspresji plastycznej w oparciu o dawne, często zapomniane sposoby przekazu, które dają świetną podstawę do wyrażania siebie współcześnie. Specyfiką Muzycznego Teatrzyku Słuchaj Uchem jest tworzenie przedstawień, które angażują dzieci i rodziców do udziału we wspólnej zabawie, odwołującej się do bogatego folkloru dziecięcego dawnej Polski oraz kultury tradycyjnej zamieszkujących ją narodów.

Będą śpiewy, tańce, hulanki i kolorowe wycinanki.

Scena Wspólna, 23 września
Warsztaty i koncert dla widzów w wieku 6 - 10 lat

WARSZTATY Ptasie Wesele
Uczestnicy przygotowują się do wesela Króla Ptaków. Na jego dworze znajdą dla siebie miejsce ptaki śpiewające, grajkowie, tancerze soliści i tańczący ptasi ludek. Kolorowe wycinanki ozdobią drzewo życia. Dzieci poznają ptasie tańce – sroczkę, kokoszkę, przepiórkę – i nauczą się kilku zwrotek Ptasiego wesela. Będzie też zabawa w naśladowanie głosem ptasich zawołań.
godz. 9.00 i 12.30 
bilety: 5 zł
prowadzenie: Kaja Prusinowska

KONCERT Ptasie Wesele
godz. 10.30 i 14.00)
bilety: 18 zł (grupowy 16 zł)
czas trwania: 60 minut
wykonawcy: Kaja Prusinowska (śpiew, drumla, dzwonki), Janusz Prusinowski (skrzypce, cymbały, bałałajka, gliniane gwizdawki, śpiew), Piotr Piszczatowski (baraban, bębenek, taniec, basy), Aleksander Kwietniak (klarnet, saksofon, lira) i Gabryś Prusinowski (dwunastolatek, który pomaga rodzicom w organizowaniu zabaw i grze na instrumentach perkusyjnych)

Spektakl/koncert inspirowany jest historią o ptasim weselu, która obecna jest tradycji muzycznej całej Polski. Znają ją także Niemcy i Czesi. Kolejnym motywem spektaklu jest „wędrówka ptaków” na podstawie dawnego poematu staroperskiego – o ptakach które wyruszyły na poszukiwanie swojego króla.
 

Kaja Prusinowska - dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: np. układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje ilustracje, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem. Pracowała w szkołach podstawowych, gdzie realizowała własny program pt. „Kultura i Tradycje Polski”; prowadziła także autorskie zajęcia dla dzieci w warszawskiej Galerii Zachęta. Uczestniczyła w licznych akcjach artystycznych, prowadziła warsztaty m.in. w ramach działalności Stowarzyszenia Dom Tańca oraz we współpracy z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami. Polskie pieśni tradycyjne nagrywa m.in. dla programu 2 Polskiego Radia. Wraz z Januszem Prusinowskim i Piotrem Piszczatowskim współtworzą „Słuchaj Uchem” - muzyczny teatr dla dzieci. Dla dzieci także wydała wraz z mężem płytę „Kołysała mama smoka” uznaną w 2007 za najlepszą folkową płytę roku. 

Janusz Prusinowski - skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki. Jako muzyk i kompozytor współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, z Teatrem Narodowym i Teatrem Scena Lubelska 30/32. Prowadzi warsztaty śpiewu, tradycyjnej gry na skrzypcach, tańca i podstaw mazurka. Koncertował w większości krajów Europy, Afryce, Azji i Ameryce Płn. Współtworzył zespoły: Bractwo Ubogich, Kapelę Domu Tańca, Dla Róży. Jest współzałożycielem Domu Tańca, autorem programu edukacyjnego Janko Muzykant, śpiewa w zespole Monodia i występuje jako skrzypek Orkiestry Czasu Zarazy. Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo-teatr „Słuchaj Uchem”. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata". 

Piotr Piszczatowski - z wykształcenia socjolog; na instrumentach perkusyjnych i akordeonie grał w wielu kapelach. Od 2009 współpracuje jako aktor i reżyser z teatrem muzycznym „Słuchaj Uchem”. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i Warszawskiego Domu Tańca; od 1994 regularnie prowadzi warsztaty muzyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży. Z zamiłowaniem dokumentuje ludową muzykę świecką i religijną. Występuje w Trio Janusza Prusinowskiego, współpracuje także z Adamem Strugiem. Zapalony tancerz. 

Aleksander Kwietniak - młody poszukiwacz muzycznych doświadczeń. Klarnecista, saksofonista, lirnik, w wolnych chwilach nauczyciel języka francuskiego. Zafascynowany muzyką baroku i tradycyjną student muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Instrumentalista kapel, orkiestry dętej, kierownik grupy muzycznej Teatru Brama z Goleniowa. Współpracuje m.in. z kapelą Tęgie Chłopy, Przodki, Domem Tańca w Poznaniu oraz Domem Tańca w Szczecinie. W 2016 roku odbył serię koncertów edukacyjnych dla uczniów przedszkoli i szkół w ramach organizacji Mozaika z Poznania.

Gabryś Prusinowski - dwunastoletni uczeń Szkoły Muzycznej w Mławie w klasie perkusji. Od 5 roku życia bierze udział w przedstawieniach Teatrzyku „Słuchaj Uchem”, pomagając rodzicom w organizowaniu zabaw i grając na instrumentach perkusyjnych. 

Wszystkie wydarzenia odbywają się na Scenie Wspólnej (ul. Brandsteattera 1/Za Cytadelą)

Zapraszamy do przesyłania rezerwacji miejsc na adres rezerwacje@csdpoznan.pl

Informacji udziela Marta Maksimowicz, tel. 884 936 747 oraz Lucyna Perz, tel. 61 646 44 73

Honorujemy Kartę Rodziny Dużej udzielając 50% rabatu jej posiadaczom.

Możliwość zakupienie biletów przed spektaklem tylko po uprzednim dokonaniu rezerwacji. Płatność gotówką.

Prosimy o odbieranie rezerwacji MINIMUM 30 minut przed wydarzeniem. Po tym czasie rezerwacje będą ANULOWANE.

Szanowni Widzowie!
Informujemy, że osoby spóźnione nie będą wpuszczane na widownię a także nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Bardzo prosimy o punktualność.

Data: 23 września
Miejsce: Scena Wpólna