Wiosna Młodych i Najmłodszych w ramach 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna"

ndz., 22/03/2015 do wt., 24/03/2015

  Wiosna Młodych i Najmłodszych
w ramach
44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej
"Poznańska Wiosna Muzyczna"


Program Wiosny Młodych i Najmłodszych w wersji do druku (PDF) można ściągnąć tutaj.

Program wydarzeń festiwalowych dla najmłodszych jest pierwszą edycją integrującą główny nurt Festiwalu z działaniami przeznaczonymi dla dorastających miłośników muzyki współczesnej oraz tych, którzy chcą dla nich tworzyć. Jakie współczesne formy muzyczne mogą najbardziej zainteresować tę grupę odbiorców? Czym muzyka tworzona specjalnie dla niej miałaby się różnić od muzyki dla dorosłych? Czy młodzi twórcy mogą być zainteresowani współdziałaniem artystycznym z najmłodszym odbiorcą? Tegoroczny Festiwal z pewnością dostarczy odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań, zarówno poprzez spotkania dyskusyjne, jak i prezentacje artystyczne. Zapraszamy!!!

DLA DZIECI:

DOMINOBAJKI
Kompozytor, autor projektu: Jarosław Siwiński
Wykonawcy: Jarosław Siwiński, Ryszard Bazarnik, Hanna Gawrońska, Agata Felikszewska-Igiel

22 marca 2015 godz. 16.00, Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/ Za Cytadelą
(czas trwania: 1 godz.)

 dla dzieci od 8 lat

Czy łatwo jest stworzyć własną muzyczną bajkę? Dominobajki podpowiedzą, w jaki sposób można to zrobić! Na początku trwającego około godziny koncertu publiczność zapozna się z segmentami muzycznymi odpowiadającymi bajkowym bohaterom, miejscom lub zdarzeniom. Następnie dzieci w małych grupach ułożą z nich historie. Wydarzenie zwieńczy przeczytanie jednej z trzech bajek umieszczonych przez kompozytora w partyturze oraz wyłapaniu z nich przez publiczność jak największej ilości pokazanych wcześniej segmentów. Zaangażowanie młodych uczestników w proces tworzenia oraz wykonania utworu pozwoli im zapoznać się z różnymi sposobami wydobywania dźwięków „z własnego ciała”, jak również ze środkami wykorzystywanymi w muzyce współczesnej.

 

W JAKIM MORZE JEST HUMORZE?
Performans wg pomysłu Marii Winiarskiej i Sebastiana Ładyżyńskiego
Kompozytor: Sebastian Ładyżyński
Scenografia: Barbara Małecka
Wykonawcy: Michał Zator, Katarzyna Pawłowska, Lucyna Winkel

23 marca 2015 godz. 17.00, 24 marca godz. 10.00 i 12.00, Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/ Za Cytadelą
(czas trwania: 45 min.)

 dla dzieci przedszkolnych

Dla wielu z nas morze wydaje się mieć magiczną moc. W jaki sposób można odkryć tajemnice jego głębin? Dzięki niespełna godzinnemu performansowi muzycznemu stanie się to możliwe! Fabularyzacja wydarzenia oraz wkomponowanie w jego przebieg działań warsztatowych pozwoli dzieciom przenieść się w dwie przestrzenie muzyczne: elektroakustyczną oraz instrumentalną, reprezentowaną przez harfę celtycką i śpiew. Efekty wizualne, scenografia oraz współuczestniczenie w przygodzie poprzez naśladowanie odgłosów morza za pomocą prostych instrumentów sprawią, że spotkanie z harfą celtycką stanie się dla dziecka niezapomnianym przeżyciem.

 

ORKIESTRA AGD
Kompozytor, autor projektu: Patryk Zakrocki
Wykonawcy: Patryk Zakrocki – dyrygent, dzieci ze Szkoły Muzycznej I st. Nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu, SEPIA Ensemble

26 marca 2015 godz. 18.30, Hol szatniowy Centrum Kultury Zamek
(czas trwania: 20 min.)

Czy wykonawstwa muzyki mogą podejmować się jedynie zawodowi muzycy? Nic bardziej mylnego! Warsztaty Orkiestra AGD uświadomią jego uczestnikom, że każdy ma w sobie duszę artysty. „Zespół orkiestrowy” dowie się także, jak w niekonwencjonalny sposób wykorzystać przedmioty używane w gospodarstwie domowym (tarki, blachy, spieniacze do mleka, odkrurzacze, garnki itp.), aby wspólnie tworzyć muzykę sonorystyczną opierającą się na różnicowaniu barwy dźwięków. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do muzykowania zarówno dla amatorów, nieposiadających przygotowania muzycznego oraz niewyposażonych w kosztowne instrumenty, jak i dla profesjonalnych muzyków pragnących przypomnieć sobie pierwotną energię fali akustycznej.

Zaraz po koncercie Orkiestry AGD zapraszamy wszystkich uczestników do Sali Wielkiej CK Zamek na koncert Sound Quartet (Szwecja) - zespołu  muzyków akustycznych i elektronicznych oraz artystów wizualnych, których łączy wspólne poszukiwanie nowych artystycznych rozdroży. W centrum zainteresowania zespołu znajdują się wyobrażone pejzaże dźwiękowe, eksperymentalizm elektroniczny, komponowana sztuka improwizacji z użyciem zelektryfikowanych dźwięków i obrazów. Sound Quartet występuje na koncertach z udziałem instrumentów akustycznych, laptopa, kontrolera konsoli wii, kontrolera ruchu, słuchawek odczytujących sygnały elektryczne z mózgu, nawigatora 3D, gadżetów, video oraz VJ (video jockey).

 

DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH:

MŁODZI WIOLONCZELIŚCI
Kompozytorzy: Witold Lutosławski, Olga Hans, Eugeniusz Głowski, Antoni Szałowski,
Arvo Pärt, Tadeusz Szeligowski
Wykonawcy:
laureaci XII Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego

23 marca 2015 godz. 16.00, Sala Kameralna Akademii Muzycznej
(czas trwania: 50 min.)

 

W grudniu 2014 roku do Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego zjechali młodzi wiolonczeliści z całej Polski i nie tylko. W ciągu trzech kolejnych dni rywalizowali między sobą o miano najlepszego wśród bardzo dobrych. Teraz laureaci XII Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego zagrają specjalnie dla nas w ramach Wiosny Młodych i Najmłodszych! Wydarzenie to dla uczestników konkursu jest nagrodą, a dla dzieci doskonałą okazją do bliższego spotkania z pięknym instrumentem, jakim jest wiolonczela.

 

GORRIA DUO
Kompozytorzy:
Sławomir Kaczorowski, Paweł Szymański, Ewa Saczko, Agnieszka Zdrojek-Suchodolska, Patric Busseuil, Katarzyna Taborowska-Kaszuba
Wykonawcy:
Gorria Duo

23 marca 2015 godz. 17.00, Sala Kameralna Akademii Muzycznej
(czas trwania: 1 godz.)

 

Tym razem wykonawcy będą nieco starsi, spotkamy się bowiem ze studentami poznańskiej Akademii Muzycznej. Aleksandra Machaj, skrzypaczka oraz Paweł Sławiński, akordeonista, od trzech lat tworzą zgrany duet porywający nie tylko swą ekspresją ale także doborem świetnego repertuaru. W jego skład wchodzi głównie muzyka współczesna, młodzi muzycy nie boją się też prawykonań utworów. Tak będzie i tym razem, bo spośród sześciu kompozycji aż cztery zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na świecie! Zapraszamy więc na spotkanie z muzyką najnowszą, a przede wszystkim na spotkanie z niesamowitym zespołem Gorria Duo.

 

O DZIECKU, NIE INFANTYLNIE…
spotkanie dyskusyjne pod patronatem „Glissando” – magazynu o muzyce współczesnej
Moderator: Barbara Bogunia – teoretyk muzyki

22 marca 2015 godz. 17.30, Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/ Za Cytadelą

Kompozytor tworzy muzykę, dziecko, często z zapartym tchem, jej słucha, a my z kolei chcemy zaprosić do rozmowy o tym procesie i o jego efektach. Na spotkaniu dyskutować więc będziemy o tym, w jakiej formie zamknąć muzykę współczesną, by była atrakcyjna dla małego odbiorcy. Pojawią się doświadczeni w tej dziedzinie twórcy oraz ci, którzy dopiero w niej debiutują. Poprzez wspólne wykonanie prostych utworów przeznaczonych dla dzieci, powrócimy na moment do własnego dzieciństwa i szukać będziemy inspiracji dla przyszłej twórczości dla najmłodszych. Czy to „dorosłe” wykonanie sprawi, że utwory dla dzieci zyskają zupełnie nowe oblicze? Warto się z nami o tym przekonać!

___

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI: Dominobajki, W jakim morze jest humorze?
DO ODBIORU W CIM-ie od 10 marca 2015 r.

 

Redakcja tekstów:
Hanna Gawrońska,
Weronika Jarzyńska,
Małgorzata Pawłowska

 
 

 

 

Data: 22-24 marca 2015
Wiek uczestnika: od 4 lat
Program wydarzeń festiwalowych dla najmłodszych jest pierwszą edycją integrującą główny nurt Festiwalu z działaniami przeznaczonymi dla dorastających miłośników muzyki współczesnej oraz tych, którzy chcą dla nich tworzyć. Jakie współczesne formy muzyczne mogą najbardziej zainteresować tę grupę odbiorców? Czym muzyka tworzona specjalnie dla niej miałaby się różnić od muzyki dla dorosłych? Czy młodzi twórcy mogą być zainteresowani współdziałaniem artystycznym z najmłodszym odbiorcą? Tegoroczny Festiwal z pewnością dostarczy odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań, zarówno poprzez spotkania dyskusyjne, jak i prezentacje artystyczne. Zapraszamy!!!