ANIMATOR JUTRA warsztaty dla dzieci

pon., 15/07/2013 do czw., 18/07/2013

Serdecznie zapraszamy dzieci, które chciałyby poznać tajniki animacji filmowej i postawić swe pierwsze kroki na ścieżce twórcy w tej dziedzinie artystycznej. Odbywać się to będzie pod okiem wspaniałych przewodników - profesjonalnych animatorów z Polski i zagranicy. Każdy dzień pracy podczas warsztatów będzie przybliżał grupę uczestników do powstania finalnego dzieła, krótkiego filmu, którego premiera odbędzie się na dużym ekranie. Przygotowaliśmy do wyboru pięć zupełnie różnych technik animacji. Cykl warsztatów trwa 4 dni - od poniedziałku do piątku.  W każdym warsztacie biorą udział 2 grupy: poranna, która zajęcia rozpoczyna o 10.00 i popołudniowa, pracująca od godz. 13.00. Wyjątek stanowi warsztat animacji nonkamerowej odbywający się w cyklu dwudniowym pon-wt i śr.-czw. (również dwie grupy dziennie). Warsztaty są bezpłatne. Zachęcamy, by ciekawie spędzić wakacyjny czas z animacją filmową!

 

  1. Warsztat w technice mieszanej: malowanej wycinanki i animacji piaskowej
    Veronika Fedorova (Białoruś)
  2. Warsztat animacji nonkamerowej tworzonej bezpośrednio na taśmie filmowej
    Vincenzo Gioanola (Włochy)
  3. Warsztat animacji przestrzennej
    Zbigniew Kotecki i Magdalena Parszewska
  4. Warsztat w technice piksilacji na wielkim planie
    Joanna Polak
  5. Warsztat animacji komputerowej w programie Toon Boom
    Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, Studio Grupa Smacznego

 

SEANSE związane z warsztatami

14 lipca, w niedzielę poprzedzającą warsztaty, odbędzie się pokaz filmów "Mistrzowie Animatorów Jutra", zrealizowanych przez animatorów, którzy poprowadzą w tym roku warsztaty.

14.07.2013

godz. 17.00

CK Zamek, Nowe Kino Pałacowe

czas trwania 80'

od 7 lat

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie CK Zamek od 24 czerwca

 

20 lipca, w sobotę, zaprezentowane zostaną filmy stowrzone przez dzieci podczas warsztatów

20.07.2013

godz. 16.00

CK Zamek, Sala Wielka

czas trwania 120'


PROWADZĄCY:

VERONIKA FEDOROVA – urodziła się w Mińsku. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Komputerowej oraz Animacji Rosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii im. S. A. Gierasimowa. Autorka cyklu filmów dla małych dzieci „Przez okrągły rok”, opartych na pełnych humoru opowiadaniach Yuriya Kovala. Projekt składa się z 12 filmów animowanych, których bohaterem jest kot wędrujący przez cztery pory roku. Całość przepełniona jest miłością do natury i wszelkich żywych istot. Autorka „Angielskiej kołysanki” zrealizowanej w ramach projektu Lizy Skvortsovej „Kołysanki świata".
VINCENZO GIOANOLA – swój pierwszy film animowany „Boogie” zrealizował w 1981 roku. Tworzy filmy w różnych technikach, ale specjalizuje się w animacji nonkamerowej, malowanej i rysowanej bezpośrednio na taśmie filmowej. Artystę szczególnie interesuje również budowanie i badanie wzajemnego oddziaływania obrazu i dźwięku. Od ponad trzydziestu lat realizuje liczne projekty edukacyjne dotyczące animacji, w których biorą udział dzieci, studenci i nauczyciele. Zajmuje się również ilustracją, projektowaniem graficznym i artystycznym grawerowaniem. Wielokrotnie współpracował z André Leduc z National Filmboard of Canada w ramach projektu „Animathon”, który polega na popularyzowaniu animacji wśród osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tą dziedziną sztuki. Obecnie jest wykładowcą Scuola Nazionale di Cinema w Turynie.

ZBIGNIEW KOTECKI – reżyser, operator obrazu, scenarzysta, fotografik. Od roku 1980 współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Współpracował również z Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz był wieloletnim pracownikiem Studia Filmowego SEMAFOR w Łodzi. Autor i współautor realizacji plastycznych, opracowań literackich oraz fotograficznych. Tworzy i realizuje także programy dziecięce dla Programu 1 TVP S.A. W roku 2008 uzyskał stopień doktora w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Reżyser i autor zdjęć między innymi takich filmów, jak: Dwanaście miesięcy z serii Baśnie i bajki polskie, O największej kłótni z cyklu 14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego, Groźny olbrzym – odcinek z serii Mordziaki, Divertimento presto z cyklu Miniatury filmowe do muzyki klasycznej. Laureat licznych nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i międzynarodowych.

MAGDALENA PARSZEWSKA – urodzona 25.09.1982 r. w Łodzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (kierunek Animacja i Efekty Specjalne). Filmy animowane „Bejbe” i „Bałódzki Samson”, które zrealizowała podczas studiów, brały udział w polskich i międzynarodowych konkursach i przeglądach filmowych. Specjalizuje się głównie w technikach tradycyjnych. Od 2012 roku wraz z przyjaciółmi prowadzi Spółdzielnię Socjalną Ferwork zajmującą się scenografią i animacją filmową, w której prowadzone są również kursy i warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży. Doświadczenie w prowadzeniu warsztatów zdobyła m.in. asystując Tadeuszowi Wilkoszowi podczas zajęć organizowanych z okazji 25-lecia Muzeum Kinematografii w Łodzi, a także prowadząc zajęcia podczas Święta Animacji w kinie Światowid w Elblągu i na Międzynarodowym Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie.

JOANNA POLAK – reżyser filmów animowanych. Absolwentka specjalizacji film animowany, Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu („Garbus” –- dyplom). Współpracowała z Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu jako malarz kadrów i animator komputerowy efektów specjalnych. Doktorat z filmu „Hotel Mirage” i dysertacji „Hotel Mirage – wycinanka komputerowa w animacji filmoterapeutycznej” obroniła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wykłada animację na UMCS w Lublinie i PJWSTK w Warszawie. Od 2010 r. współpracuje z Ośrodkiem Pogranicze prowadząc warsztaty i reżyserując „Opowieści Pogranicza”. Laureatka między innymi: I nagrody na Festiwalu OFAFA - Kraków, I i II Nagrody na MF Ostrawsky Konićek – Ostrawa (Czechy) i I Nagrody Next Frame Festiwal – Philadelphia (USA).
MARCIN WASILEWSKI (1975) i ŁUKASZ KACPROWICZ (1973) – od ponad 10 lat tworzą filmy animowane. Współzałożyciele gdańskiego studia Grupa Smacznego, razem z Robertem Jaszczurowskim tworzą 3-osobowy kreatywny zespół: piszą scenariusze, reżyserują, projektują, rysują, animują i uczą animować. Zaczynali od filmów edukacyjnych, czołówek programów telewizyjnych i szortów „Amphora” i „The Agronaut” w reżyserii Marcina Wasilewskiego. Przełomowym momentem ich działalności i prawdziwym debiutem na rynku animacji była seria animowana „Harry and Toto” (dla BBC Worldwide). W minionym roku zrealizowali opartą na oryginalnym pomyśle serię „Mami Fatale” (wspólnie z SMF), kolejnym projektem był krótki film i eksperyment formalny w 3D: „Lost Senses” (także w reżyserii Marcina).  Obecnie pracują nad serią animowaną dla dzieci „Basia”, adaptacją popularnych książeczek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, oraz pierwszą pełnometrażową animacją z historycznym Gdańskiem w tle – „Myszy strajkują”.

 

Filmy stworzone podczas poprzedniej edycji warsztatów ANIMATOR JUTRA 2012 można zobaczyć na naszym kanale na YouTube

Kot, kogucik i lisica

Wyliczanki Rymowanki

Tożsamość

Ninja

Zakaz wędkowania

Eksplozja hot-dogów

 

 Animator dla dzieci jest jednym z projektów FILMOWEGO LATA DZIECI

 

Data: 15-18 lipca 2013
Godzina: 10.00-12.00 i 13.00-15.00
Czas trwania: 2h
Miejsce: CK Zamek
Wiek uczestnika: 7-12 lat
Wstęp: bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc
Kontakt: zapisy od 17 czerwca drogą mailową na adres rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie 61 64 64 473 w godz. 9.00-15.00