Nowy sezon i nowe propozycje CSD

Sezon artystyczny i edukacyjny Centrum Sztuki Dziecka 2013/2014 zapowiada się niezwykle interesująco i barwnie, nie tylko ze względu na Scenę Wspólną, która będzie stałym miejscem prezentacji projektów instytucji. W nowej przestrzeni pojawią się propozycje już gotowe, które młodzi widzowie mogli dotąd oglądać głównie tylko przy okazji festiwali czy pojedynczych wydarzeń. Prym wśród nich wiedzie „Chodź na słówko” Maliny Prześlugi, w reżyserii Jerzego Moszkowicza, które znalazło się w finale 19. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także otrzymało Atest ASSITEJu. Dla nieco młodszych widzów, dzieci w wieku przedszkolnym, przygotowane zostały nowatorskie projekty muzyczno-performatywne. „Audiopyłki” – instalacja dźwiękowa wykreowana przez Roberta Jarosza, reżysera i dramatopisarza we współpracy z muzykiem Patrykiem Lichotą jest wyprawą do wnętrza dźwięku, aranżowaną w celu przygotowania dzieci do teatralnego odbioru muzyki. „Kłębuszek” natomiast to przygoda muzyczna, dzięki której mali uczestnicy otwierają się na poznawanie świata poprzez inspirujące dźwięki i obrazy. Dla młodszych, starszych i najstarszych na otwarcie sezonu zagrany zostanie koncert „Pstryk!Abecadło”, podczas którego piosenki Jarka Kordaczuka do słów Juliana Tuwima zaśpiewa Basia Raduszkiewicz. Znanych wiersze we współczesnym brzmieniu będzie można posłuchać również z płyty pod tym samym tytułem wydanej przez Centrum, jak i zupełnie innej „Lutosławski dla dzieci”, którą przygotowuje Sony Music w oparciu o projekt zrealizowany podczas tegorocznego 19. Biennale Sztuki dla Dziecka.

 

Finale Biennale

W ramach finału tego wyjątkowego festiwalu sztuki dla dzieci powróci jeden z hitów imprezy, również nowa forma inspirowana przez instytucję – kabaret dla dzieci. Mistrzowskie wykonanie Kabaretu Hrabi programu „Bez wąsów” nie pozostawia złudzeń, że przygotowywany był on bez taryfy ulgowej. Podczas Finale w Poznaniu pojawią się także najnowsze przedstawienia teatralne. Swe prapremiery sztuk nagrodzonych w Konkursach na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka przywiozą Baj Pomorski z Torunia i Wrocławski Teatr Lalek. Z kolei w Warszawie zagrany zostanie biennalowy koncert „Lutosławski dla dzieci” Doroty Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik, jako Finał Finałów, przypieczętowany wspomnianą płytą.

 

Nowości

 We wrześniu ukazał się 35. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży. Seria wydawnicza prezentująca i popularyzująca współczesną dramaturgię dla dzieci od wielu lat stanowi ważną i skuteczną formę wspierania przez Centrum rozwoju teatru dla młodych widzów w Polsce. Sztuki publikowane w zeszytach doczekały się ponad 70 prapremier polskich, zarówno tekstów rodzimych pochodzących głównie z konkursu dramatopisarskiego, jak również zagranicznych. Kolejne prapremiery będą również na Scenie Wspólnej. Młoda reżyserka Laura Słabińska rozpoczyna pracę nad sztuką „Czy umiesz gwizdać, Johanno?” napisanej przez Nicka Wooda, według książki dla dzieci Ulfa Starka. Główną rolę zagra w niej Zbigniew Waleryś, laureat nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za rolę drugoplanową w „Papuszy”. Partnerować będą mu mali aktorzy ze Szkoły „Łejery”.

Deklaracje współpracy z Centrum ze strony Teatru Nowego i Teatru Polskiego pozwalają żywić nadzieję, że w Poznaniu dzięki otwarciu Sceny Wspólnej będzie przybywało wartościowych propozycji teatralnych, również dla młodzieży.

 Związana z teatrem, jednak mocno zakorzeniona w muzyce jest następna premiera sezonu, powstająca obecnie propozycja kompozytora Jarosława Siwińskiego „Wariacje i odmieńce”, odwołująca się do teatru instrumentalnego.

 

Ale Kino! ale nie tylko

3 października Ale Kino! wyruszyło w trasę po Polsce. Dociera do małych miejscowości, gdzie nie odbywają się wielkie imprezy kulturalne. Filmy prezentowane w ubiegłym roku w Poznaniu zobaczą młodzi widzowie w siedmiu ośrodkach w ramach 4. Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!

W Poznaniu natomiast  trwają intensywne przygotowania do 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który odbędzie się w dniach 1-8 grudnia 2013 w Multikinie 51. W Jury Międzynarodowym tegorocznego Festiwalu zasiądą: laureat Oscara Martin Strange-Hansen i Michael Harbaeur, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Schlingel, odbywającego się w Chemnitz. Część Jury Dziecięcego zostanie wyłoniona w konkursie, który wkracza w fazę drugiego etapu. W seansach otwierających pierwszy etap wzięło udział 870 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów.

Program Festiwalu zapowiada się bardzo interesująco, gdyż do selekcji trafiła rekordowa ilość filmów. Liczba pełnych metrażów przekroczyła 240, krótkich napłynęło ponad 400. Są to obrazy nadesłane z różnych części świata, również produkcje z krajów, które rzadko goszczą na polskich ekranach jak z Gruzji, Tunezji, Mołdawii, Kuby czy Egiptu. Pojawią się między innymi 3 filmy, które otrzymały krajowe nominacje do Oskara: THE ROCKET, KIN MORDAUNT, (AUSTRALIA), IN BLOOM, NANA EKVTIMISHVIL (GRUZJA), ANINA, ALFREDO SODERGUIOT (URUGWAJ).  Prace komisji selekcyjnych zakończą się w połowie października, a na początku listopada ogłoszony zostanie pełen program festiwalu.

Obok najnowszych produkcji z okazji jubileuszu 50-lecia Festiwali Filmowych dla Młodych Widzów w Poznaniu, pokazane zostaną filmy z 1963 roku, w którym to w Pałacu Kultury (nie było jeszcze Kina Pałacowego) odbył się ośmiodniowy przegląd filmów animowanych i dla dzieci. Przypomniane zostaną: „Władca much” PETERA BROOKA , nominowany do Złotej Palmy Cannes, wg Wiliama Gordinga, „Gdy przychodzi kot” Wojciecha Jasnego, nominowany do Złotej Palmy Cannes, nagroda specjalna jury Cannes oraz polskie animacje dla dzieci.

Oprócz stałych sekcji konkursowych, Panoramy Dzieci, Panoramy Młodych, Ale Kino! z Rodziną czy seansów dla najnajmłodszych widzów ciekawie zapowiada się również sekcja ALE KINO Z PIŁKĄ!, w której wydarzeniem specjalnym będzie „ZWYCIĘSKI REMIS”, 45 minutowy montaż tzw. meczu Anglia-Polska na Wembley, z 17 października 1973, jednego z wielkich mitów polskiej pop (czy tylko) kultury. Muzykę, która zostanie zagrana przez około 10 osobowym zespół na żywo podczas seansu przygotowuje Rafał Zapała.

 Podczas Ale Kino! premierę będą miały również filmy zrealizowane przez młodzież w ramach warsztatów filmowych Wielka Przygoda z Filmem. Tymczasem ogłoszono już nabór do kolejnej edycji cyklu, do udziału w którym mogą zgłaszać się grupy szkolne z gimnazjów i liceów. Termin nadsyłania deklaracji uczestnictwa mija 15 listopada 2013.

2014

 W drugiej połowie sezonu w nieco zmienionych formułach, związanych również z obecnością na Scenie Wspólnej, wystartują kolejne edycje projektów: Kieszeni Vincenta, Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych  Filmów Animowanych Kalejdoskop (wcześniej Halo-Echo). Ciekawie zapowiada się Scena Prezentacji z okazji światowego kongresu ASSITEJ, który po raz pierwszy odbędzie się w Polsce w maju 2014. Nie zabraknie również cieszących się niezwykłą popularnością wśród rodziców i dzieci projektów, które Centrum przygotowuje jako propozycje towarzyszące innym dużym poznańskim festiwalom, takich jak Sztuka Szuka Malucha czy Animator dla dzieci.

W pierwszą fazę realizacyjną wkroczy 20. Biennale Sztuki dla Dziecka, które finalnie odbędzie się w 2015 roku, a skupione będzie wokół muzyki.

 Bilety

 Wejście na Scenę Wspólną, która jest zupełnie nowym miejscem i musi zaistnieć w świadomości pedagogów, rodziców i młodzieży oraz w odpowiedzi na zapotrzebowanie na przystępne, a zarazem wartościowe propozycje artystyczne dla młodych widzów przygotowana została specjalna „cena na poznanie” wynosząca 9 zł, która obowiązuje do końca roku 2013. Nie dotyczy Festiwalu Ale Kino!

Posiadacze Karty Rodziny Dużej zapłacą jeszcze mniej, tylko 50% tej kwoty.

Od 14 października bilety dostępne będą w Centrum Informacji Miejskiej. Poprzez funkcjonującą na stronie internetowej Centrum Strefę Nauczyciela pedagodzy z wyprzedzeniem informowani są o propozycjach dla grup zorganizowanych i bezpośrednio mailowo lub telefonicznie mogą rezerwować miejsca dla swoich podopiecznych. (rezerwacje@csdpoznan.pl, tel. 61 646 44 73)