Pierwszy tydzień Zimowego Leonarda

pon., 13/02/2012 do pt., 17/02/2012

Fotografie, obrazy i znaki – zapis myśli i wrażeń
warsztaty fotograficzne, plastyczne i filmowe dla dzieci w wieku 7-12 lat


P R O G R A M

Ołówek kontra aparat
Kamila Szuba, Grupa Okołofotograficzna, Warszawa

13.02.2012, poniedziałek
godz. 10.00-12.00 i 12.30-14.30

Warsztat zainspirowany pracami belgijskiego malarza, ilustratora i fotografika Bena Heinego z cyklu „Pencil vs Camera”. Artysta w ciekawy sposób łączy rysunek z fotografią w ramach jednego obrazu. Sfotografowana przestrzeń (pomieszczenie, krajobraz) zostaje uzupełniona rysunkiem, który dokładnie komponuje się z tłem, ale całkowicie zmienia jego charakter. W ten sposób można wyobrażać sobie jak mogłyby zmieniać się różne miejsca, gdyby dodać do nich nowe, czasem zaskakujące, elementy. Na warsztatach dzieci będą w ten sposób „czarować” przestrzenie Zamku i stworzą fotograficzną galerię zupełnie nowego oblicza tego pełnego tajemniczych zakamarków budynku.

Okładka
Kamila Szuba, Grupa Okołofotograficzna, Warszawa

14.02.2012, wtorek
godz. 10.00-12.00 i 12.30-14.30

Wykorzystując technikę kolażu, zdjęcia i materiały plastyczne, każdy z uczestników będzie mógł sam zaprojektować okładkę płyty swojego ulubionego zespołu lub wykonawcy. Zajęcia rozpoczną się od krótkiej prezentacji oryginalnych prototypów okładek płyt winylowych z lat 60-tych i 70-tych oraz gotowych okładek autorstwa Marka Karewicza – człowieka, który sfotografował praktycznie wszystkie gwiazdy polskiego rock’n’rolla. Podczas warsztatów dzieci będą miały także możliwość ucharakteryzowania się i sfotografowania jako zespoły i wykonawcy. Te zdjęcia zostaną wydrukowane na miejscu i posłużą do wykonania okładek płytowych fikcyjnych zespołów i „nowych” gwiazd muzyki!

LogiART dla dzieci
Barbara Kaczorowska, Uniwersytet im. Mikołała Kopernika w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi

15.02.2012, środa
godz. 10.00-12.00 i 12.30-14.30

Leonardo to artysta, który głęboko zastanawiał się nad naturą otaczającego go świata. Granica pomiędzy sztuką a nauką była dla niego płynna. Sztuka służyła wytłumaczeniu praw natury, a wiedza pozwała mu lepiej tworzyć. Był też wrażliwy na to co jeszcze niepoznane, każde takie zagadnienie traktował jako problem, zagadkę do rozwiązania. Podczas warsztatu dzieci będą rozwiązywały szereg umysłowych łamigłówek, których efekty będą miały artystyczny charakter. Są to zajęcia dla tych, którzy lubiących myśleć, kombinować, liczyć, a także rysować i malować.

 

Przedmioty NIECO-dziennego użytku

Krzysztof Wosik, Łódź

16.02.2012, czwartek
godz. 10.00-12.00 i 12.30-14.30

Warsztaty są formą twórczego recyklingu. Gdy przedmioty codziennego użytku przestają już pełnić swoją pierwotną funkcję (na skutek zepsucia, zużycia, itp.) można im nadać nowe metaforyczne znaczenia. Dzieci wykonają w technice graffiti projekty urządzeń, które nie istnieją w naszym codziennym życiu, ale które często mogłyby usprawnić wiele międzyludzkich spraw dotyczących: miłości, akceptacji, przyjaźni, tolerancji, zaufania, bezpieczeństwa… Na zakończenie wszystkie projekty zostaną połączone i powstanie projekt wspólnej maszyny-urządzenia NIECO-dziennego użytku.

 

Zapiski na kliszy
Marta Tracewska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

17.02.2012, piątek
godz. 10.00-12.00 i 12.30-14.30

W dobie aparatów cyfrowych dzieci kojarzą fotografię głównie z płytami CD oraz kartami pamięci. Zapewne nie znają tradycyjnego sposobu wykonywania zdjęć na kliszy fotograficznej. Warsztaty będą okazją do eksperymentowania z obrazem, który powstaje na takiej kliszy. „Fotografie”, które powstaną będą jednak wykonane bez użycia aparatów, a jedynie poprzez ingerencję w strukturę samej błony fotograficznej. W zależności od tego czy jest ona wcześniej wywołana, czy też nie, można uzyskać efekty pozytywu lub negatywu, rysować na niej, wydrapywać różne wzory lub przyklejać ciekawe kształty. Wszystkie ingerencje dzieci w strukturę kliszy fotograficznej będą „znakami”, które następnie zostaną wywołane przez uczestników w ciemni w celu otrzymania tradycyjnego zdjęcia.

więcej o projekcie