Ruszają zgłoszenia na Obserwatorium Sztuki dla Dziecka!

Na zgłoszenia czekamy do 24 kwietnia. Liczba miejsc jest ograniczona!

Obserwatorium Sztuki dla Dziecka od pięciu edycji towarzyszy festiwalowi Biennale Sztuki dla Dziecka, tworząc przestrzeń do spotkania i rozmowy dla osób zainteresowanych kulturą młodych. Inicjując konkretne sytuacje i proponując różne formy wypowiedzi, zapraszamy do twórczego spotkania, które pozwoli poruszyć ważne tematy związane ze sztuką dla dziecka, a także integrować środowisko działające na tym obszarze.

Punktem wyjścia spotkań dyskusyjnych oraz zagadnień poruszanych w esejach i rozmowach, powstających w ramach Obserwatorium, będzie temat 22. Biennale. Hasło „Sztuka jako spotkanie” uruchamia w tym kontekście dwa główne obszary tematyczne: interakcja w sztuce dla dziecka oraz sztuka dla dziecka jako spotkanie odbiorców i uczestników w różnym wieku. Będziemy posiłkować się publikacją zatytułowaną „Sztuka jako spotkanie” (pod red. G. Leszczyńskiego i J. Żygowskiej), która została wydana jako efekt Półmetka 22. Biennale Sztuki dla Dziecka.

Do udziału w Obserwatorium zapraszamy studentów, doktorantów, doktorów, animatorów, artystów, dziennikarzy i inne osoby zainteresowane dyskusją na temat sztuki dla dziecka. Każdego dnia Biennale odbędą się spotkania dyskusyjne Obserwatorium moderowane przez Annę Marię Czernow i Joannę Żygowską, a w wybranie dni warsztaty dla Obserwatorów i spotkania z twórcami.

Zadaniem Obserwatorów będzie napisanie krótkich esejów problemowych oraz przeprowadzenie i zredagowanie wywiadów z artystami i uczestnikami Biennale. Wybrane teksty zostaną opublikowane w książce-katalogu Biennale i na stronie internetowej.

Tegoroczne Obserwatorium chcemy także widzieć jako laboratorium nowego spojrzenia na sztukę dla młodych odbiorców. Refleksje na temat poszczególnych wydarzeń będą punktem wyjścia do szerszej i pogłębionej rozmowy na temat tego obszaru kultury.     

Kuratorki projektu: Joanna Żygowska, Anna Maria Czernow

Kogo szukamy?

- osób zainteresowanych pisaniem o sztuce dla dzieci,

- studentów i badaczy – młodych i doświadczonych,

- dziennikarzy,

- artystów i animatorów różnych dziedzin sztuki, którzy chcą rozmawiać o wydarzeniach Biennale,

- osób z doświadczeniem oraz tych, które tematem interesują się od niedawna.

Czego oczekujemy?

- zaangażowania i ciekawości,

- dyspozycyjności w terminie 27.05-2.06.2019,

- aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach festiwalu i w spotkaniach Obserwatorium,

- otwartości na wszystkie dziedziny sztuki, pomysłowości i chęci dyskutowania o zagadnieniach związanych ze sztuką dla dzieci,

- napisania krótkich esejów problematyzujących wydarzenia 22. Biennale Sztuki dla Dziecka i kontekstów związanych z kulturą dziecięcą oraz/lub przeprowadzenia wywiadów z twórcami i uczestnikami festiwalu (termin: do 30.06.2019).

Co zapewniamy?

- możliwość uczestniczenia w festiwalowych wydarzeniach (akredytacja),

- kontekstowe spotkania towarzyszące wybranym wydarzeniom oraz warsztaty dedykowane Obserwatorium,

- konsultacje z doświadczonymi specjalistkami w dziedzinie sztuki dla dzieci,

- ciekawą dyskusję w aktywnym, inspirującym zespole,

- honorarium za teksty zakwalifikowane do publikacji w katalogu 22. Biennale Sztuki dla Dziecka oraz na stronie internetowej biennaledladziecka.pl,

- publikację wybranych tekstów w innych mediach.

Informacje organizacyjne:

-   Liczba miejsc jest ograniczona. Wyboru uczestników dokonamy na podstawie wypełnionej karty zgłoszenia i ankiety. Karta i ankieta do pobrania TUTAJ

-   Zgłoszenia można przysyłać do 24 kwietnia 2019 roku na adres koordynatorki projektu.

-   O zakwalifikowaniu uczestników poinformujemy do 29 kwietnia 2019 roku.

-   Opłata akredytacyjna umożliwiająca udział w wybranych dla obserwatorów wydarzeniach 22. Biennale Sztuki dla Dziecka wynosi 30 zł.

-   Osobom spoza Poznania sfinansujemy noclegi.

-   Zależy nam, by Obserwatorzy uczestniczyli w festiwalu przez większość dni.

Szczegółowych informacji udziela koordynatorka projektu: Joanna Żygowska, jzygowska@csdpoznan.pl, tel. 535 353 106.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Obserwatorium!