SZTUKA SZUKA MALUCHA - warsztaty

Spektakle, koncerty, filmy... to jeszcze nie koniec propozycji tegorocznej edycji festiwalu. Pobudzone zmysły, wyzwoloną energię i inspiracje płynące z prezentacji artystycznych będzie można spożytkować podczas warsztatów dla dzieci i rodziców. Zapraszamy!

 

WARSZTATY LITERACKIE

Pani Smykałka

Brykanie ze słowami

termin: 25.06
godz. 10:30
czas: 45 minut

warsztaty dla dzieci od 0 do 3 lat z rodzicami

Na spotkaniu ze słowem, muzyką i zabawą będziemy przeżywać książki Gdzie idziemy, Wymyśl coś, A dlaczego, Jest tam kto? wydawnictwa Zakamarki. Przeczytamy wspólnie te książki w różnych pozycjach: na siedząco, na stojąco, w marszu, w podskokach... zawsze w towarzystwie dorosłego, który wraz z dzieckiem będzie współtworzył klimat do czytania poprzez masażyki na plecach, zabawy ruchowe w parach i z całą grupą.

Partnerem wydarzenia jest wydawnictwo Zakamarki.

Otwórz książkę - znajdź opowieść!

termin: 25.06
godz. 12:30
czas: 50 minut

warsztaty dla dzieci od 4 do 5 lat

W książkach mieszka wiele opowieści – postaramy się znaleźć kilka z nich za sprawą "Czekolady" i "Orzechowego łasucha" wyd. Tako. Dzieci doświadczą na sobie, czym jest czytanie wrażeniowe. Podczas przeżywania książki, będą uruchamiać wszystkie zmysły. Posłuchają opowieści zapisanej słowami oraz "zapisanej" obrazami. Wspólnie poszukamy historii od początku i od końca. Spotkanie z opowieścią to przede wszystkim zabawa w ruchu, koncentracja na pojedynczym słowie i szukanie wartości ukrytych w książkach. W tym przypadku będziemy szukać przyjaźni i szczęścia.

Zabawy na drukowanej ścieżce

termin: 25.06
godz. 18:00
czas: 75 minut

warsztaty dla rodziców

Wspólne czytanie z dzieckiem to jeden z  fundamentów budowania dobrych relacji z ludźmi. Na warsztatach zostaną zaprezentowane książki obrazkowe, książki wartościowe, książki nieprzypadkowe. Wspólnie z rodzicami odkryjemy czym jest czytanie wrażeniowe, poszukamy pomysłów na rytuały czytelnicze, na hasła otwierające i zamykające książki, na zabawy w trakcie czytania – słuchania  które spotęgują doświadczenia słuchowe i wyzwolą większą koncentrację dzieci. Zapraszam do pełnego radości eksperymentowania ze słowami i ze swoimi rodzicielskimi talentami!

warsztaty prowadzi: Małgorzata Swędrowska

Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren

Twórczy Rodzic – Twórcze Dziecko

termin: 27.06
godz. 9:30 / 12:00 / 14:30
czas: 90 minut

warsztaty dla dzieci od 0 do 36 miesięcy z rodzicami

Warsztaty z dzieckiem na kolanach to sposób na twórcze spędzenie wolnego czasu, wspólne eksperymentowanie, zdobywanie wiedzy oraz inspirujące kontakty z innymi dziećmi i rodzicami.
Myślą przewodnią spotkania będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytania: jakie są małe dzieci? czego potrzebują do rozwoju? w jaki sposób poznają i odkrywają świat?
Warsztaty sprzyjają budowaniu bliskości pomiędzy dzieckiem i rodzicem, ale równocześnie są czasem zabawy i odprężenia. Uczestnictwo w spotkaniu pozwoli dzieciom i rodzicom znaleźć przestrzeń do wspólnego działania i odkrywania oraz wyzwalania swojej kreatywności. Warsztaty odbędą się w inspirującej i wielozmysłowej przestrzeni, która rozbudza ciekawość i pozwala doświadczyć różnorodności bodźców oraz zachęca do samodzielnego i aktywnego działania w grupie innych dzieci. Podczas spotkania rodzice będą mogli przekonać się, że rozwijającą zabawę łatwo zaaranżować także przy pomocy dostępnych, naturalnych materiałów i niecodziennych zastosowań sprzętów codziennego użytku.
Warsztaty „Twórczy Rodzic - Twórcze Dziecko” będą okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń oraz rozwijania swojej kreatywności podczas przebywania z dzieckiem.

Info o prowadzących:
Anna Groth (psycholog), Jagoda Konieczna – Blicharz (psycholog), Anna Piaskowska (pedagog, nauczyciel przedszkolny) - specjalistki w zakresie edukacji i rozwoju wczesnodziecięcego. W Instytucie Małego Dziecka prowadzą zajęcia dla dzieci (od urodzenia do 7 roku życia) i rodziców w ramach Grup Zabawowych, Klubu Dwulatka i Punktu Przedszkolnego IMD oraz konsultacje i warsztaty rozwojowe dla rodziców i opiekunów. Mają doświadczenia w tworzeniu różnych programów wspierających rozwój małych dzieci oraz promujących potrzeby i prawa dzieci w przestrzeni publicznej.

WARSZTATY PLASTYCZNE

Ambientówka

Tekturowi Architekci

termin: 28.06
godz. 10.30
czas: 90 minut

warsztaty dla dzieci od 4 do 5 lat

Zapraszamy dzieci do wspaniałej zabawy twórczej z wykorzystaniem tektury. Szara tektura falista jest bardzo inspirującym materiałem plastycznym do zabawy i do tworzenia. Tektura w dużych belach i małych rolkach stanie się materiałem kreatywnym w rękach małych architektów. Zaprosimy dzieci do konstruowania i wykonania makiet budowli, zamków, domów.

Rączki malują!

termin: 28.06
godz. 12.30
czas: 60 minut

warsztaty dla dzieci od 1 do 3 lat z rodzicami

Przepis na dobrą zabawę: małe rączki, duże ręce, małe stopy, duże stopy, trochę farb i dużo wyobraźni.
Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do zabawy twórczej, podczas której stworzymy wielobarwne dzieła malarskie bez użycia pędzla. Narzędziem malarskim będą stopy i ręce. Do wykorzystania techniki paluszkowe, piętowe a może nawet łokciowe. Na dużych arkuszach papieru każda para mieszając kolory, odbijając ślady i znaki namaluje swój niepowtarzalny obraz. 
Malowanie rączkami i stopami znakomicie rozwija sensorykę i motorykę dziecka. Użyjemy antyalergicznych farb. I z pewnością się ubrudzimy!

Info o prowadzącej:

Agnieszka Cienciała - kulturoznawczyni, animatorka sztuki, trener rozwoju osobistego. Tworzy i realizuje projekty edukacyjne i artystyczne dopasowane do potrzeb różnych grup m.in.: młodzieży, kobiet, seniorów. Autorka wielu projektów społeczno – kulturalnych dla podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych, domów kultury, przedszkoli oraz innych zajęć warsztatowych adresowanych do dzieci w różnym wieku. Członkini Fundacji Barak Kultury oraz Stowarzyszenia Teatr Strefa Ciszy.
We własnym studio kreatywnym Ambientówka – realizuje niestandardowe pomysły na akcje artystyczne, działania reklamowe, animacje dla różnych grup wiekowych, warsztaty i szkolenia.
warsztaty prowadzi: Agnieszka Cienciała

WARSZTATY TEATRALNO-MUZYCZNE

Teatr Atofri

Forte-piano

termin: 29.06
godz. 10.00 / 12.00
czas: 50 minut

warsztaty dla dzieci od 1 do 3 lat z rodzicami

warsztaty prowadzi: Beata Bąblińska

Zabawy ruchowe połączone ze śpiewem, graniem na instrumentach perkusyjnych
z towarzyszeniem żywej muzyki. W zajęciach wykorzystywana jest metoda E.Jaques-Dalcroze'a, V. Sherborne oraz koncepcja pracy z dzieckiem C. Orffa.

Mruczanki, lulanki, kołysanki

termin: 29.06
godz. 17.30
czas: 70 minut

warsztaty dla mam z dziećmi od 0 do 12 miesięcy

warsztaty prowadzą: Beata Bąblińska i Monika Kabacińska

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty kołysankowe dla mam z maleńkimi dziećmi. Starodawne i nowe pieśni do kołyski z muzyką graną na żywo, przeplatane opowiadaniami, zabawami ruchowymi i wspólnym graniem na instrumentach. To czas zacieśniania niezwykłej więzi między matką a dzieckiem - warsztaty pełne spokoju, muzyki i wspólnego ruchu.

Info o prowadzących:

Teatr Atofri został założony w 2008 roku przez Beatę Bąblińska i Monikę Kabacińską. Jest  teatrem  niezależnym, działającym w ramach Poznańskiej Fundacji Artystycznej. Repertuar teatru obejmuje spektakle dla dzieci najmłodszych od 1 do 5 lat.
Beata Bąblińska - aktorka, tancerka Zespołu Plastyki Ruchu, autorka programu zajęć muzycznych dla dzieci od 1 roku życia, współtwórca pierwszego w Polsce spektaklu dla najmłodszych dzieci od 0-3 lat „Plumplumdzyńdzyńbum…” zrealizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, instruktorów grup teatralnych, bierze udział w projektach edukacyjno-teatralnych jako konsultant w zakresie ruchu scenicznego i choreografii koordynując prace dziecięcych zespołów teatralnych.
Monika Kabacińska – aktorka, tancerka Zespołu Plastyki Ruchu. Zajmuje się edukacją artystyczną dzieci i młodzieży, prowadzi zajęcia rytmiki, tańca, plastyki ruchu i ruchu scenicznego. Choreograf spektakli teatralnych dla i przy współudziale dzieci i młodzieży.

Data: 24-29 czerwca 2013
Miejsce: Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1
Wiek uczestnika: 0-6 lat, rodzice
Wstęp: 15 zł - spektakle, 10/15 zł - warsztaty, dostępne w sieci Eventim w sprzedaży internetowej lub w punktach Eventimu spis
Kontakt: sztukaszukamalucha@csdpoznan.pl