Wakacje z Leonardem 2012

śr., 18/07/2012 do pt., 27/07/2012

CYKL WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH DLA DZIECI w wieku 7-11  LAT

Warsztaty rozpoczną się w środę 18 lipca i potrwają do czwartku 26 lipca (oprócz weekendu). Każdego dnia zajęcia odbywać będą się trzykrotnie: o godz. 9.00, 11.30 i 16.00. Cykl spotkań zakończymy finałem w piątek 27 lipca.


PROGRAM

18.07.2012 (środa)

Jak brzmi świat?
Dawid Dąbrowski

Dźwięk jest wszędzie, a absolutna cisza nie jest dla nas dostępna. Czy każdy przedmiot może być instrumentem? Tak – nawet okno, podłoga, stół. Rozważania nad dźwiękiem doprowadziły do powstania wielu ciekawych wynalazków. Leonardo da Vinci jako jeden z pierwszych zaobserwował, że dźwięk rozprzestrzenia się w postaci fal. My też spróbujemy dokonać małych/wielkich odkryć. Warsztaty pozwolą dzieciom znaleźć dźwięki w przedmiotach, które wydają się nam nieme.

  •  Dawid Dąbrowski / Resmover - architekt dźwiękowej czasoprzestrzeni, propagator eksperymentu, producent muzyczny, kompozytor muzyki do spektakli teatralnych. Miłośnik płyt winylowych i brudnego analogowego brzmienia syntezatorów. Absolwent filozofii i filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Aktualnie zajmuje się modyfikowaniem wszelakiego rodzaju urządzeń audio (circuit bending), generowaniem dźwięków przy pomocy sprzężenia zwrotnego (audio feedback). Jego działania edukacyjne obejmują pracę z dziećmi (warsztaty z konstruowania instrumentów podczas projektu plenerowego - "Posztukiwania") i pracę twórczą, m.in. w ramach organizowanych przez 13 muz warsztatów circiut bending.

19.07.2012 (czwartek)

Portret renesansowy
Grzegorz Godawa

Uczestnicy usłyszą o epoce i artyście, o Leonardo jako rysowniku i malarzu. Ta część artystycznej działalności Leonarda da Vinci będzie nas najbardziej interesować. Dzieci w kilkuosobowych grupach będą pracowały w technice kolażu. Na dużym formacie otrzymają motyw - fragment obrazu leonarda "dama z gronostajem" z wcześniej narysowanym konturem portretu damy. Wycinane, wydzierane kolorowe gazety, posłużą do komponowania dzisiejszego, współczesnego portretu. Powstanie więc kilka różnych prac ale na podstawie jednego wiodącego motywu.

  • Grzegorz Godawa - Artysta-rzeźbiarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom obronił w 1996 roku w pracowni prof. J. Waltosia i prof. J. Kopczyńskiego.

 

 

 

 

 

 


20.07.2012 (piątek)

Ceramiczne studio Leonarda
Katarzyna Poniecka

Każdy artysta ma swoje miejsce pracy - pracownię….a jak wyglądała pracownia wielkiego Leonarda? Łącząc wymyślone elementy uczestnicy zbudują, w grupach albo samodzielnie, studio Leonarda. Może powstać jakaś dziwaczna, fantazyjna budowla albo pomniejsze budynki, które później możemy połączyć. Prace będziemy wykonywać z płatów, wałkowanych plastrów gliny, a następnie je łączyć.

  • Katarzyna Poniecka –  pasjonatka ceramiki, a szczególnie tworzenia jej z osobami ciekawymi świata. Założyła własną pracownię ‘Marpesja’ i prowadzi autorskie spotkania warsztatowe. Podczas swoich zajęć stara się zainspirować uczestników nie tylko gliną i jej możliwościami, ale i wartościową lekturą, ciekawą sztuką odległej kultury lub konkretnym przedmiotem.

 


23.07.2012 (poniedziałek)

Latanie 
Dorota Terlecka

Leonardo obserwując przyrodę zastanawiał się czy człowiekowi uda się wzbić w powietrze. Teraz my sprawdzimy co może sprawić, że przezwyciężymy siły grawitacji. Na warsztatach dzieci będą próbowały różnorodnego zastosowań skrzydeł. Sprawdzą co jest skuteczniejszym sposobem, aby utrzymać się w powietrzu.

 

  • Dorota Terlecka - to trzon projektowy firmy Biuro Kreacja. Zajmują się wzornictwem przemysłowym, projektowaniem użyteczności publicznej, wnętrz mieszkalnych, scenografią i wystawiennictwem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.07.2012 (wtorek)

Pływanie
Tomasz Sokolski

Obserwując przyrodę opanowaliśmy różnorodne style pływania. Leonardo zastanawiał się co może sprawić, że będziemy mogli poruszać się szybko po wodzie, aby ujarzmić ten wielki żywioł. My jako mali leonardowicze spróbujemy poszukać odpowiedzi na to pytanie i skonstruować pływające maszyny. Na warsztatach dzieci poznają różnorodne rodzaje napędów wodnych. Dowiedzą się co ma wspólnego łódź podwodna z balonem. Sprawdzą jaki rodzaj napędu pozwoli na szybsze poruszanie się po wodzie.

  • Tomasz Sokolski – rocznik 81, urodzony w Olsztynie. Od 2000 roku mieszka w Trójmieście. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w roku 2007. Amatorsko zainteresowany alternatywnymi sposobami transportu. Obecnie pracuje jako architekt w Sopocie.

 

 

 

 

 

 

 

 

25.07.2012 (środa)

Alchemia farb Leonarda
Katarzyna Bielicka

Gdzie Leonardo kupował farby do malowania swoich obrazów? Nie kupował, jako człowiek nietuzinkowy robił je sam. Produkcja farb jest niczym alchemia. Farby, którymi malował Leonardo da Vinci powstawały z naturalnych składników: roślin, kory, ziemi i minerałów, które mielono i rozcierano na proszek. Leonardo eksperymentował z różnymi mieszankami, dodając np. zmiażdżone nasiona gorczycy. Jako składniki podstawowe używał oleju lnianego lub oleju z orzecha włoskiego. W trakcie warsztatów dzieci staną się kompozytorami barw, wytwarzając farby z jagód, płatków kwiatów, szpinaku i innych naturalnych składników. Autorskimi farbami dzieci będą mogły stworzyć własne niepowtarzalne dzieła, które zadziwią nie tylko widokiem, a także zapachem i smakiem.

  • Katarzyna Bielicka - społecznik i ogrodniczka z zamiłowania, koordynatorka projektów dla dzieci realizowanych w ramach Stowarzyszenia PoCoTo. Doświadczenie pracy z dziećmi zdobyła prowadząc przez wiele lat drużynę zuchów i harcerzy, co dawało jej ogromną satysfakcję, sama jest mamą 11-latki. Od zawsze ważne dla niej jest uwrażliwianie innych na inność światopoglądową, narodowościową i kulturową.

 

 

26.07.2012 (czwartek)

W całym lesie niesie się
zespół Old Time Radio: Tomasz Garstkowiak, Magdalena Szkudlarek, Piotr Salewski

To spotkanie rozpoczniemy od wspólnego słuchania i rozpoznawania dźwięków otoczenia: gdzie jesteśmy? Co się dzieje? Co to takiego? Co słyszymy? Wspólnie opracujemy aranżację do 2 piosenek z płyty „Stare radyjko gra dla dzieci”: Podzielimy się na role, wspólnie będziemy pracować nad akompaniamentem wokalnym i instrumentalnym z wykorzystaniem rozmaitych instrumentów akustycznych, perkusyjnych oraz przedmiotów codziennego użytku. Razem opracujemy koncepcję udźwiękowienia słuchowiska „W całym lesie niesie się”. Spróbujemy stworzyć przestrzeń dźwiękową lasu (poranek, burza, wieczór).

  • Old Time Radio działa od 2001 roku. Ma na swoim koncie 5 płyt długogrających i wiele koncertów, w tym m.in. na festiwalach Open’ er, Off Festival, a także na antenie Programu III Polskiego Radia. Na płytach OTR znajdziemy delikatną obrazową elektronikę, akustyczne piosenki z gitarą i wiolonczelą, rozmyte plamy gitary elektrycznej, analogowe dźwięki syntezatorów i automatów perkusyjnych. W twórczości zespołu zawsze ważne są melodie, często oparte na wokalnych współbrzmieniach. Ostatni album OTR – „Stare radyjko gra dla dzieci” – skierowany jest do najmłodszych słuchaczy. Zespół miał okazję zaprezentować materiał z płyty podczas licznych koncertów dla dzieci i rodziców, a także edukacyjnych warsztatów muzyczno-dźwiękowych dla najmłodszych (m.in. w CSW Łaźnia w Gdańsku, w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku oraz podczas festiwalu Streetwaves). Muzycy Old Time Radio są również autorami muzyki do spektaklu dla dzieci „Tajemnica diamentów”, wystawianego przez gdański Teatr Miniatura.

 ZAPRASZAMY!!!

 

 

 

 

Data: 18-27 lipca 2012
Godzina: 9.00, 11.30, 16.00
Czas trwania: 2 h
Miejsce: CK Zamek, II piętro, sala 213,
Wiek uczestnika: 7-11 lat
Wstęp: 10 zł za każdy warsztat, bilety dostępne od 9 lipca w kasie CK Zamek (kasa czynna codziennie w godz. 10.00-18.00)
Kontakt: Agata Felikszewska-Igiel, aigiel@csdpoznan.pl, tel. 61 64 64 475

 

Współpraca: