WAKACJE z LEONARDEM - artystyczne zdania dla dzieci

śr., 18/07/2012 do śr., 25/07/2012

Oto zadania wymyślone dla WAS przez artystów, do wykonania w domu…
Niektóre mogą się wydawać trudniejsze, inne łatwiejsze… Próbujcie swych sił!
Przygotowując samodzielnie 5 zadań możecie uzyskać tytuł ARTYSTY RENESANSOWEGO.

Gotowe prace przynoście do Centrum Sztuki Dziecka:
III piętro CK Zamek, sekretariat: pokój 303 lub na warsztaty.

Pamiętajcie o terminie: czekamy do 25 lipca!

Każda praca powinna być opisana: imię, nazwisko, wiek autora i numer zadania.

  • Zadanie nr 1

Pospaceruj po swoim domu, rozejrzyj się i podotykaj, postukaj, podrap różnych przedmiotów. Poszukaj nietypowego, nietuzinkowego dźwięku. Nazwij go i narysuj lub namaluj…

  • Zadanie nr 2

Pokażemy dzieciom autoportret Leonarda wykonany kredką w kolorze sepii. Dzieci nie uczestniczące w warsztatach mają jeszcze dodatkowe zadanie, aby odnaleźć w albumach bądź w internecie to dzieło. Zadanie - to wykonanie autoportretu tą samą techniką. Pracujcie przed lustrem! Sprawdzicie jak umiecie siebie obserwować, jak siebie widzicie i postrzegacie.

  • Zadanie nr 3

Aby „zaliczyć” kolejne zadanie należy wykonać projektu fantastycznego studia na papierze – pracowni Leonarda. Poproście dorosłego, aby wyjaśnił Wam różnicę między medium trójwymiarowym a dwuwymiarowym.

  • Zadanie nr 4

Leonardo obserwując przyrodę zastanawiał się czy człowiekowi uda się wzbić w powietrze… Obserwujcie przyrodę pod kątem latania, wzbijania się w powietrze. Spróbujcie stworzyć obiekt latający inspirowany obserwacją przyrody. Opiszcie, co było początkiem waszego projektu, co was zainspirowało.

  • Zadanie nr 5

Obserwując przyrodę opanowaliśmy różnorodne style pływania. Leonardo zastanawiał się, co może sprawić, że będziemy mogli poruszać się szybko po wodzie. Spróbujcie poszukać odpowiedzi i skonstruować pływające maszyny. Zbudujcie obiekt pływający używając prostych materiałów takich jak: drewno, papier, gumka. Ważne, aby obiekt potrafił samodzielnie poruszać się po wodzie…. Sprawdzimy!

  • Zadanie nr 6

Gdzie Leonardo kupował farby do malowania swoich obrazów? Nie kupował, jako człowiek nietuzinkowy robił je sam. Produkcja farb jest niczym alchemia. Farby, którymi malował Leonardo da Vinci powstawały z naturalnych składników: roślin, kory, ziemi i minerałów, które mielono i rozcierano na proszek. Leonardo eksperymentował z różnymi mieszankami, dodając np. zmiażdżone nasiona gorczycy. Jako składniki podstawowe używał oleju lnianego lub oleju z orzecha włoskiego.

Zastanów się gdzie wokół Ciebie możesz szukać naturalnych barwników: w Twojej kuchni? W pobliskim warzywniaku? W parku? W ogrodzie? Zadanie polega na przyrządzaniu farby z naturalnych składników, opisaniu użytych proporcji i dostarczeniu receptury na farbę /farby oraz na namalowaniu autorską farbą/farbami obrazu o dowolnej tematyce. Jako bazy proponuję użyć oliwy, do zagęszczenia dodać sproszkowanej kredy.

Do dzieła!


Data: 18-25 lipca 2012
Miejsce: gotowe prace należy dostarczyć do CK Zamek do sekretariatu - pok. 303 lub na warsztaty
Wiek uczestnika: 7-12 lat
Kontakt: Agata Felikszewska-Igiel, tel. 61 64 64 475