Warsztaty dla dzieci Animator Jutra 2012

pon., 16/07/2012 do czw., 19/07/2012

Już po raz piąty, w ramach Festiwalu Animator, dzieci w wieku 7-12 lat będą mogły wziąć udział w cyklu warsztatów filmowych. Jako wprowadzenie do nich przygotowujemy specjalny seans - "Mistrzowie Animatorów Jutra", podczas którego będzie można zapoznać się z dorobkiem tegorocznych prowadzących, a nawet bezpośrednio z niektórymi z nich. Odbędzie się on 13 lipca w kinie Apollo. Od 16-19 lipca 2012, przez cztery dni wspólnej pracy, kilkunastoosobowe grupy stworzą własne animacje, które pokażemy na dużym ekranie 21 lipca. Zajęcia są bezpłatne, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie obowiązują wcześniejsze zapisy, które rozpoczną się 11 czerwca. Zgłoszenia przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godz. 9-16 drogą mailową - szkoly@csdpoznan.pl.

 

W tym roku uczestnicy mogą wybierać spośród pięciu różnych warsztatów:

  • Balbina Bruszewska poprowadzi warsztat w technikach mieszanych z wykorzystaniem kolażu. Wiek uczestników 10-12 lat.

Balbina Bruszewska, reżyserka i scenarzystka filmów animowanych i wideoklipów. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi, od czasów „Piotrusia i Wilka” przez 5 lat związana z Oscarowym studiem filmów animowanych Se-Ma-For,  gdzie nakręciła między innymi swój obsypany nagrodami animowany dokument „Miasto Płynie”. Laureatka między innymi: Złotej Kreski w Krakowie, Grand Prix Łodzią po Wiśle w Warszawie, 2 statuetek Yach Film Festiwalu, Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy film Polski na festiwalu Reanimacja, stypendium Młoda Polska 2012 i wielu innych. Bruszewska należy również do grona ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Koła Młodych SFP. Obecnie kształci się w kierunku profesjonalnego scenariopisarstwa uczestnicząc w seminariach amerykańskich mistrzów tego kunsztu takich jak Robert McKee, Syd Field czy Chris Vogler. Założyła fundację LUCID LIFE promującą polską animację za granicą, a zwłaszcza w USA, gdzie już 3 rok z rzędu prezentuje program animacji polskiej na Polish Film Festival w Los Angeles oraz prowadzi gościnne wykłady z tego zakresu w California Institute of the Arts.

 

  • Paweł Czarzasty poprowadzi warsztat w technikach mieszanych, łącząc wybrane tradycyjne techniki animacji z elementami żywego planu. Zapozna też uczestników z kilkoma sposobami tworzenia efektów specjalnych. Wiek uczestników 10-12 lat.

 

Paweł Czarzasty, reżyser filmów animowanych i fabularnych oraz czynny architekt. Przygodę z filmem rozpoczął pracując przy efektach specjalnych do filmu i TV, a następnie tworząc filmy amatorskie i niezależne. Współpracował z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu reżyserując odcinki serialu Miś Fantazy i Baśnie i Bajki Polskie. Obecnie pracuje nad filmem science-fiction, łączącym kino aktorskie i animację oraz dokumentem na temat powstającego w Gdańsku Europejskiego Centrum Solidarność. Laureat wyróżnień i nagród, między innymi: SILVER REMI AWARD (Houston International Film Festival 2010), BEST ANIMATION AWARD (Lola Kenya Screen, Kenya 2009).

 

 

 

  • Alicja Jaworski-Björk, artystka ze Szwecji, poprowadzi warsztaty dla najmłodszych dzieci w technice malowanej wycinanki. Wiek uczestników 7-12 lat.

Alicja Jaworski-Björk, reżyser filmów animowanych. Urodziła się w Warszawie. Z wykształcenia jest technikiem architektem. W latach 1981-1982 rozpoczęła prace przy pierwszych filmach animowanych w ramach serii „Mała mitologia”. Od 1983 roku mieszka i tworzy w Szwecji. Współpracuje ze szwedzkim PennFilm Studio AB. Zrealizowała między innymi takie filmy jak: „ABC”, „Latająca świnka”, „Mały duszek Laban”, „Booo”, ”Tylko trochę”.

 

 

 

 

 

  • Andrzej Kukuła poprowadzi warsztat w technice tradycyjnej animacji rysunkowej. Wiek uczestników 7-9 lat.

Andrzej Kukuła, był i jest samoukiem. Pracował jako laborant, fotograf, rysownik satyryczny. Na początku lat 80-tych został asystentem animatora tzw. „fazistą” w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.  Tam poznał podstawy animacji. Gdy we Wrocławskiej Wytwórni Filmowej powstał wydział animacji i efektów specjalnych przeniósł się do niego, już jako animator. Debiutował jako reżyser filmu animowanego dla dzieci „Wyprawą”, zrealizowaną pod opieką artystyczną Ryszarda Czekały. W roku 1990 został przyjęty do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od połowy lat 90-tych współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu realizując filmy dla dzieci (między innymi z serii „Baśnie i bajki polskie”: „O Zefilku i smoku”, „Kozucha Kłamczucha”, „Bazyliszek”, „O Bartku Doktorze”, a także odcinki z serii „Miś Fantazy”: „Kraina Zielonych Pagórków”, „Szkarłatna perła”, „Księżycowa Kraina”). Od 2008 roku prowadzi wraz z Anielą Lubieniecką warsztaty animacji w Dziecięcym Studiu Filmów Animowanych przy Centrum Kultury Wrocław Zachód.

 

 

  • Liza Skworcowa, artystka z Rosji poprowadzi warsztaty w technice plastelinowej, płaskiej. Inspiracją do tworzenia filmu będą baśnie i legendy oraz ludowe motywy plastyczne. Wiek uczestników 7-12 lat.

Liza Skworcowa urodziła się w Moskwie w 1978 roku. Jest absolwentką Wydziału Grafiki Komputerowej oraz Animacji Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii im. S. A. Gierasimowa. W latach 2004-2009 zrealizowała serię przepięknych filmów animowanych pod wspólnym tytułem „Kołysanki świata” (www.lull.ru). Seria składa się z sześćdziesięciu filmów – wiele z nich zdobywało nagrody na licznych międzynarodowych festiwalach. Od 2010 roku prowadzi warsztaty animacji dla dzieci i młodzieży. W 2012 roku rozpoczęła nowy projekt i realizuje cykl animowanych bajek o alfabecie rosyjskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data: 16-19 lipca 2012
Godzina: gr. A - 10.00 i gr. B - 13.00
Czas trwania: po 2 h przez 4 dni
Miejsce: CK Zamek
Grupy wiekowe: 7-9 lat, 7-12 lat, 10-12 lat
Wstęp: bezpłatny

Kontakt: Agnieszka Krajewska, akrajewska@csdpoznan.pl, 61 64 64 478